Připravte si netradiční lívance přidáním strouhaných jablek. Těsto připravujeme z podmáslí.
Potřebné vybavení
Pánev na lívance, lívanečník Samozřejmě můžete smažit na jakékoliv pánvi, na které jste zvyklí. Lívanečník má výhodu v tom, že všechny lívance budou stejné.
Miska a větší mísa
Šlehač nebo metlička Prostě cokoliv na promíchání všech ingrediencí, aby se dobře propojily.
Vezmeme si větší mísu. Smícháme suché ingredience a vše promícháme. Suché ingredience: Skořice, prášek do pečiva, jedlá soda, mouka, cukr, sůl.
V samostatné míse smícháme podmáslí, vanilkový extrakt a vejce. Šleháme nebo mícháme metličkou - prostě tak jak jste zvyklí, dokud se vše kvalitně nepromíchá a nepropojí. Tyto mokré ingredience přidáme do velké mísy k suchým a šleháme, dokud se vše opět nespojí.
Nyní přidáme za stálého míchání - šlehání, rozpuštěné máslo. Mícháme, dokud se nezapracuje do celé těstové směsi.
Vmícháme nastrouhané jablko.
Rozpálíme lívanečník nebo klasickou pánev a přidáme kvalitní olej nebo přepuštěné máslo.
Smažíme z obou stran dozlatova - otáčíme, jakmile se na horní straně dělají malé bublinky (cca 1,5 - 2 minuty z každé strany). Pokud hnědnou příliš rychle, snižte teplotu. Jestliže chcete konzumovat lívance teplé, můžete si rozehřát troubu a lívance tam uchovávat, dokud nebudou všechny usmažené.
Podáváme pocukrované moučkovým cukrem nebo s dušenými jablky se skořicí.
Pro smažení použijte 4 lžíce tuku kvalitního tuku - oleje. My raději smažíme na přepuštěném másle.
Po usmažení můžete lívance posypat moučkovým cukrem a přelít javorovým sirupem - což je takový trošku americký způsob, ale u nás už javorový sirup v domácnosti nechybí.
Na tyto lívance se hodí jablka odrůdy spíše kyselejších odrůd. My jsme měli tentokrát kombinaci sladkých a kyselých a byly také výborné.
Doporučujeme si připravit dušená jablka se skořicí - na horní vrstvu lívanců. To je opravdu oáza pro chuťové buňky.