Dne 27. října milovníci sýrů na celém světě vzdávají hold jedinečnému Parmezánu. Tento den není jen oslavou jednoho z nejznámějších italských sýrů, ale také oslavou tradičního řemesla a historie, která sahá stovky let zpět.
Parmezán má své kořeny v severní Itálii, konkrétně v těchto oblastech Parma, Reggio Emilia, Modena a částí Bologne a Mantovy. Výroba tohoto sýra začala už ve 12. století, kdy mniši objevili, že mohou uchovávat mléko v podobě tvrdého sýra, který dlouho vydrží. Od té doby se Parmigiano Reggiano (nebo-li parmezán) stal nezbytnou součástí italské kuchyně.
Víte, co dělá parmezán tak výjimečným?
Je to jeho výroba, je totiž přísně regulovaná a každý sýr nese označení DOP (což znamená Denominazione d’Origine Protetta). Toto označení znamená, že musí být vyroben v uvedené oblasti a podle tradičních postupů. Každý bochník sýra zraje minimálně 12 měsíců, ale mnohdy i déle. Během doby zrání se vyvíjí jeho charakteristická chuť, která je intenzivní, oříšková a lehce pikantní.
Parmezán je nepostradatelnou součástí mnoha jídel, především italských. Od těstovin, jako je špagety carbonara, po risotto nebo polévky, do všech jídel přidává svou jedinečnou chuť. Parmezán můžete vyzkoušet i ve formě křupavých chipsů, nebo ho jednoduše nastrouhejte na čerstvě upečený chléb s olivovým olejem, nebo do zeleninových salátů.
Připojte se k oslavám dne parmezánu a uvařte si s námi nějaký z těchto uvedených receptů:
- Bageta plněná italskou klobásou
- Těstovinový salát Harlekýn
- Těstoviny s Cuketovou Omáčkou
- Krůtí koule s rajčatovou omáčkou a těstovinami
- Cuketové nudle neboli zoodles s marinovanými krevetami a rajčaty
- Chutné pečené brambory, obohacené o lahodný parmezán
- Delikátní mrkvové noky s parmezánovou omáčkou
- Parmezánová treska s tymiánem
- Těstoviny s krémovou dýňovou omáčkou
- Domácí Caesar dresink