Chřest je zelenina, kterou známe především pro její dlouhé, špičaté výhonky. Tyto výhonky se běžně grilují, vaří v páře, smaží nebo pečou. Chřest je znám především jako jarní plodina.
Co je to chřest a jak se pěstuje
Díky sezónnosti je chřest také dražší než jiná zelenina a chuť se liší podle místa, kde vyrostl. Chřest se začíná sklízet na začátku jara, obvykle od poloviny dubna (což už dnes nemusí nutně platit, vzhledem k dřívějšímu nástupu teplých a slunečných dnů) až do poloviny června. Sklízí se takzvané pazoušky, puky či prýty – tedy výhonky chřestu. Ať už je chřest dušený, grilovaný nebo pečený, v receptech přináší chuť svěží jarní, zelené zeleniny.
Chřest roste zhruba 3 roky než se dočkáme prvních výhonků, které se mohou sklízet. Následně je možné dalších 5-6 let z jedné rostliny sklízet výhonky. Chřest (Asparagos, Asparagus officinalis) měl v České republice hlubokou tradici. V 19. století bylo Československo chřestovou velmocí. Odtud se vzal i samotný výraz “chřest” neboli špargl. Chřest se po sklizení z pole zchladí a během maximálně následujících 24 hodin by se měl dostat k zákazníkovi a na stůl. Jelikož jeho nejvyšší kvalita a křupavost je právě ihned po sklizni a nevydrží příliš dlouho.
Jak tedy chřest správně skladovat?
Při správném skladování vydrží čerstvý chřest týden. Ovšem, když jej pouze vložíte do lednice, bez náležité péče, jeho kvalita rychle a prudce klesá. V lednici chřest skladujeme podobně, jako čerstvé květiny ve váze:
- kolem svazku obtočíme gumičku
- ořízneme konce stonků ostrým nožem
- umístíme chřest odříznutými stonky dolů do nádoby naplněné několik centimetry vody
- ideální je zbytek chřestu zakrýt sáčkem nebo víčkem celou nádobu, aby zelenina neabsorbovala ostatní pachy
- chřest takto skladujeme maximálně týden. V případě, že by byla voda zakalená, vyměníme ji a tím chřest osvěžíme
Je možné chřest zmrazit? Možné to je, doporučujeme následující postup:
- očistíme škrabkou, opět odřízneme spodní části stonků
- blanšírujeme – vložíme cca na minutu do vařící vody
- následně prudce ochladíme ve studené vodě s ledem
- následně zcela suchý chřest vložíme do mrazícího sáčku. Skladujeme maximálně rok
Kdy by se měl již chřest vyhodit?
Čerstvý chřest je pevný, s tmavě zeleným odstínem (jestliže nemáte tedy bílou nebo fialovou odrůdu). V okamžiku, kdy začíná být měkký až kašovitý, oslizlý, skvrnitý nebo jinak porušený, není již vhodný ke konzumaci.