Znáte ovoce kdoule? V Česku se kdoule hojně pěstuje zejména v teplejších oblastech, a i když není běžné ji konzumovat čerstvou, je ideální na výrobu kompotů, džemů, želé nebo kdoulového sýru. Kdoule je aromatické a mírně trpké ovoce, které pochází z Malé Asie a Kavkazu, kde bylo pěstováno už ve starověku. Svým vzhledem připomíná mix mezi jablkem a hruškou . Barevně je světle až sytě žlutá, s hladkou nebo mírně plstnatou slupkou, a může dosahovat velikosti menšího jablka až velké hrušky.
Kiwi v kdoulovém želé je jedinečný a neobvyklý dezert, spojující svěží chuť kiwi s bohatým a aromatickým želé z kdoulí. Příprava začíná vařením nakrájených kdoulí s cukrem, dokud se nevytvoří hustý sirup, který po vychladnutí ztuhne na želé. Kiwi, které je samostatně povařené s cukrem, se poté kombinuje s tímto želé a plní do sklenic, kde se nechá vychladnout.
Recept na kiwi v kdoulovém želé
Doba přípravy: 45 minut Obtížnost: průměrná
Ingredience na přípravu
- 2 sklenice k zavařování velikosti cca 8OO ml
- 2-3 větší kdoule
- 750 g cukru
- 1 kg kiwi akorátní zralosti (ne příliš měkké)
Postup přípravy
1.Kdoule omyjeme, oloupeme a nakrájíme na kousky. Ostny (pokud nejsou poškozené) necháme, podlijeme vodou tak, aby přesahovala kousky kdoulí asi 5 cm nad nimi. Přidáme 2 hrnky cukru a necháme na mírném ohni dusit, dokud voda s cukrem a ovocem nevytvoří sladký sirup.
2. Kiwi oloupeme, poté nakrájíme na menší kousky, zasypeme cukrem a přivedeme k mírnému varu. Vaříme dokud se cukr nerozpustí a nevytvoří se sirup.
3. Z uvařených kdoulí scedíme hustý a horký sirup, ovoce si necháme na koláče.
Kiwi nasypeme do sklenic a zalijeme hustým kdoulovým sirupem, nebo spíše želé. Sklenice ihned za horka zavřeme víčkem. Přikryjeme je utěrkou a necháme dobře vychladnout, poté uložíme na chladné a tmavé místo.
Použití
Když želé dobře vychladne, ztuhne a získáme lahodné barevné a chutné želé, které může zdobit dorty, vyrábět lahodné a barevné krémy nebo ho jíst studené, jako marmeládu.