Podzimní období je časem, kdy se příroda halí do teplých barev, a české domácnosti se připravují na jedno posvícení v roce, Svatováclavské Posvícení. Tento svátek připadá na 28. září, kdy je nejen Dnem české státnosti, ale také připomínkou historického odkazu svatého Václava. Svatý Václav je patron české země. Na tento den se pečou tradiční svatováclavské koláčky.

Svatý Václav je jednou z nejvýznamnějších postav z českých dějin. Jeho svátek se pojí s jeho zavražděním ve Staré Boleslavi. Tyto oslavy jsou náboženské a i světské. V tento den se slavily úspěšné sklizně a připravovaly se na příchod zimy. Dny byly plné hudby, tance a především dobrého jídla.

Neoddělitelnou součástí posvícenských oslav je bohatá hostina. Na stole nechyběly pečené kachny, husy a krůty, doplněné knedlíky a zelím. Milovníci sladkého se mohli těšit na posvícenské koláče. Tyto tradiční koláče měly různé tvary a náplně, od povidel přes tvaroh až po ořechy a mák, často zdobené drobenkou.

Pokud se chcete zapojit do oslav svatováclavského posvícení, můžete si vyzkoušet upéct nekynuté koláčky, které jsou křehké a vláčné. Recept sice obsahuje droždí, ale těsto se nenechává kynout. Koláčky naplníte oblíbenými náplněmi a posypete moučkovým cukrem.

Recept na Šlehačkové Svatováclavské šátečky bez kynutí

Šlehačkové Svatováclavské šátečky bez kynutí
Šlehačkové Svatováclavské šátečky bez kynutí

Potřebné suroviny na těsto:

  • 500 g hladké mouky
  • 250 g másla
  • 2 velká vejce
  • 42 g droždí čerstvé (nebo 2 sáčky sušeného)
  • 1 lžíci cukru
  • 1 balíček prášku do pečiva
  • 1 lžičku soli
  • 100 ml smetany ke šlehání

Náplň – dle vašich preferencí (Tvarohová – 250g měkkého tvarohu v alobale, 1 žloutek, 1 vanilkový cukr, citronová kůra)

Na závěr:

  • 1 vejce na potření
  • drobenku (70 g cukru, 70 g polohrubé mouky, 70 g másla) – lze ji vynechat
  • moučkový cukr na pocukrování

Postup:

1. Nejprve si vytvoříme těsto: do vlažné smetany vložíme lžíci cukru, rozdrobíme do něj čerstvé droždí, zamícháme a necháme vzejít kvásek. Mezitím co kvásek kyne, máslo utřete s vejci, přidáme mouku, prášek do pečiva, lžičku soli a kvásek. Z uvedených surovin zaděláme kompaktní hladké těsto.
2. Ihned z těsta tvarujeme šátečky. Těsto po částech rozválíme na plát, který rozkrájíme na čtverce a plníme je předem připravenými náplněmi. Šátečky zavážeme, potřeme je rozšlehaným vajíčkem a posypeme drobenkou.

3. Plech vyložíme pečicím papírem, troubu předehřejeme na 180 °C.

4. Plech vložíme do předehřáté trouby a šátečky pečeme asi 20 minut dozlatava. Ještě horké šátečky dobře pocukrujeme moučkovým cukrem.

Hotovo dobrou chuť.

Tipy na další koláče:

Nejlepší koláče, buchty a zákusky z kuchyně Přidejte se do VIP skupiny Nejlepší Zákusky!


Sdílejte Váš názor

Připnout na Pinterest