Tak na Dobošku, známou dnes jako Dobošové řezy si pamatuji. Aby ne, když je to oblíbený dezert našeho dětství. V dětství jej pekla moje maminka, ale také se často pekl na vesnické svatby a jiné slavnostní příležitosti jako Dobošův dort. A že to bylo několik plátů! On totiž není tak rychlý, jak by se mohlo zdát, ale výsledek stojí za to. No a když se jich peklo několik najednou, třeba na svatbu? Korpusy musí být tenké a je jich vždycky hodně.
Klasický dort se skládal cca z 7 tenkých korpusů, máslovo – čokoládového krému a na vrchu kraloval oblíbený karamel. Dnešní verze už jsou různě pozměněné, ale myslím, že základ zůstal stejný. Většinou se pekl Doboš dort kulatý a krájel se na trojúhelníkové řezy. A co já si pamatuji, doma se pekla Doboška hranatá.
Doboška nebo Dobošova torta byla slavná a poprvé byla představena na národní výstavě v Budapešti v roce 1885. Okamžitě si získala svojí oblibu a slávu. Ale recept si její vynálezce pan Dobos strážil až do odchodu do důchodu v roce 1906. Tehdy ho teprve zveřejnil a dnes je Doboška nejen oblíbená v Maďarsku ale je klasikou v celé střední Evropě. Jo a kdože byl tento pán? Tak to jsem si zjišťovala a dozvěděla jsem se, že pan Dobos vlastnil v Budapešti luxusní obchod s lahůdkami, kde sám prodával a jako známý cukrář hodně dbal na kvalitu svých výrobků a jejich trvanlivost.
Recept na starou známou, ale exkluzivní Dobošku
Ingredience potřebné na Dobošové řezy
Korpusy
- 6 vajec
- 150 g moučkového cukru
- 120 g hladké mouky
Čokoládový krém
- 500 ml mléka
- 2 vanilkové pudinky
- 2 žloutky
- 150 g krupicového cukru
- 250 g másla
- 200 g hořké čokolády (aspoň 50%)
Čokoládová poleva
200 g hořké čokolády (aspoň 50%)
200 g smetany ke šlehání
Postup přípravy hranaté Dobošky
1. Troubu si vyhřejeme na 220 stupňů a nachystáme si 2 plechy vystlané pečícím papírem.
2. Žloutky oddělíme od bílků a vyšleháme je s 1/3 cukru do světlé pěny.
3. Zbytek cukru vyšleháme s bílky na tuhý sníh.Ze zzačátku šleháme na nízkých otáčkách a po přidaní cukru šleháme na nejvyšším stupni.
4. Sníh přidáváme po částech do žloutkové směsi na střídačku s prosetou moukou. Po každým přidáním zamícháme.
5. Hotové těsto rozetřeme na 2 plechy a pečeme na 2x jen pár minut, jelikož těsto je tenké. Pečlivě hlídáme, aby se nám korpusy nevysušili. Po upečení necháme vychladnout a sloupneme papír.
Peříčkové řezy: to je dezert, který okouzlí dokonalým krémem a nadýchaným piškotovým korpusem
6. Zatím si připravíme krém. Do hrnku si odlijeme asi 2 dl mléka a rozmícháme v něm 2 žloutky a vanilkový pudink. Zbytek mléka přivedeme k varu. Trochu horkého mléka nalijeme do žloutkové směsi a promícháme, pak nalijeme do vařícího mléka. Za stálého míchání uvaříme hustý pudink a přimícháme cukr. Pudink přikryjeme folií, kterou položíme přímo na pudink a necháme zcela vychladit při pokojové teplotě.
7. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni anebo v mikrovlnce a za občasného promíchání. necháme vychladnout.
8. Vychladlý pudink vyšleháme, postupně přidáváme změklé máslo a vychladlou rozpuštěnou čokoládu. Celý krém řádně vyšleháme.
9. Oba korpusy rozřízneme na třetiny, aby nám vzniklo 6 platů. Jednotlivé platy promažeme čokoládovým krémem. Část krému si necháme na pomazání dezertu zvenku. Poslední plát nemažeme, přikryjeme pečícím papírem, táckem nebo prkýnkem a zatížíme například kilem cukru anebo mouky. Takto zatížené necháme pár hodin v lednici.
10. Po několika hodinách seřízneme boky dezertu do roviny a celý potřeme zbylým čokoládovým krémem. Opět necháme chladit v lednici.
Karamelové řezy s mramorovou polevou a krémem
11. Připravíme si čokoládovou polevu. Smetanu zahřejeme v kastrůlku na mírném ohni a stáhneme z plotny. Nevaříme! Do horké smetany nalámeme čokoládu a mícháme do zhoustnutí a vychlazení polevy. Poleva má být studená. Potřeme vrch a strany dezertu a ozdobíme dle vlastní fantazie.
Na závěr
Máte li zkušenosti s karamelem, je moc chutná a vhodná kombinace udělat ozdoby z karamelu anebo potření celého vrchu dortu karamelem. Skvěle to dohromady chuťově ladí.
zdroj: autorský text cooky.cz, tastehungary.com, částečně upraveno AI