Miluji bezovou šumivou limonádu – má skvělý říz a je dokonale osvěžující a ráda si na chalupě připravím, když jsou květy bezu. Bublinková bezová limonáda je vlastně takový tradiční osvěžující nápoj, který má své kořeny hluboko v lidové medicíně a gastronomii.
Příprava bezové limonády je jednoduchý a přitom magický proces
Vyžaduje jen několik základních ingrediencí a trochu trpělivosti. Nejprve se připraví cukrový sirup, do kterého se přidají čerstvé bezové květy a plátky citronu, volitelně i limetky. Jablečný ocet napomáhá kvašení a dodává limonádě lehce kyselou chuť. Směs se nechá několik dní kvasit na teplém místě, aby se v ní vytvořily bublinky. Po zjištění optimálního stupně kvašení se limonáda přefiltruje a lahvuje do skleněných lahví, kde probíhá sekundární kvašení. Výsledkem je jemně perlivý, příjemně sladkokyselý nápoj, který osvěží každou letní chvilku. Stačí ji podávat vychlazenou s ledem a dekorovat čerstvými bezovými květy nebo lístky máty.
Recept na dokonalou bezovou limonádu z kvašených květů
Ingredience na 4 litry vody
- 10–12 velkých bezových květů (čerstvě natrhaná)
- 4 litry vody
- 400 g cukru
- 2 velké citrony (bio, na plátky a ideálně ty, s velkým množstvím šťávy a tenčí kůrou)
- 1 limetka (bio, na plátky, nemusí se nutně přidávat)
- 2 lžíce jablečného octa
- (1/4 lžičky sušeného droždí) – jen v případě, že chcete urychlit kvašení!
Postup přípravy
1. Příprava sirupu: Ve velkém hrnci přivedeme vodu k varu.(kvůli odstranění chlóru atd.). Přidejte cukr a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Nechte cukrový sirup vychladnout na pokojovou teplotu.
2. Přidání květů a citrusů: Mezitím opatrně očistěte bezové květy od nečistot a hmyzu. Květy nemyjte, aby neztratily svůj přirozený kvasící potenciál. Přidejte květy do vychladlého cukrového sirupu. Přidejte nakrájený citron a limetku.
3. (Přidání octa a droždí:) Přidejte jablečný ocet, který napomůže kvašení a dodá limonádě lehce kyselou chuť. Pokud chcete urychlit proces kvašení, přidejte i sušené droždí. Lze i bez tohoto kroku.
4. Zakrytí a kvašení: Zakryjte hrnec nebo nádobu čistou látkou, aby nic nemohlo napadat dovnitř, ale zároveň mohl obsah dýchat. Nechte nádobu stát mimo přímé slunce zhruba 2-4 dny. Každý den směs 2x jemně promíchejte.
5. Kontrola kvašení: Po 2-4 dnech byste měli zaznamenat jemné bublinky, což je znak toho, že kvašení probíhá. Limonáda by měla mít svěží, mírně kyselou chuť. Pokud je chuť podle vašeho gusta, přefiltrujte limonádu přes jemné sítko nebo plátno, abyste odstranili květy a kousky citrónů a limetky.
6. Lahvování a sekundární kvašení: Přefiltrovanou limonádu přelijte do čistých skleněných lahví s uzávěrem, který vydrží tlak (ideálně speciální lahve na kvašené nápoje). Nechte limonádu fermentovat v lahvích při pokojové teplotě další 1-3 dny pro dosažení ideálního sycení.
7. Uchovávání: Po dosažení požadovaného množství bublinek přesuňte lahve do ledničky, kde se kvašení zpomalí a limonáda vydrží několik týdnů.
A jak je to s alkoholem?
Již po zhruba dvou dnech bývá limča dobrá, malinko nadýmavá. V této fázi ještě neobsahuje žádný alkohol. Po třech dnech v chladničce začíná získávat onu charakteristickou jiskru a po týdnu se v něm objevuje i mírné množství alkoholu.
Návrhy podávání:
- Podávejte limonádu vychlazenou s ledem a plátkem citronu či limetky
- Ozdobte sklenice čerstvými bezovými květy nebo lístky máty
Užijte si tuto osvěžující domácí, jemně šumivou, bezovou limonádu.
Proč je bezinková limonáda tak dobrá
Již naše babičky a pradědečkové věděli, že bezové květy mají nejen vynikající chuť, ale také řadu zdravotních, pozitivních vlastností. Obsahují vitamíny A a C, antioxidanty a flavonoidy, které posilují imunitní systém, podporují detoxikaci těla a mají protizánětlivé účinky. Kvašením bezových květů se navíc uvolní přírodní CO2, což dodává limonádě jemně perlivý a osvěžující charakter. A v neposlední řadě je prostě hrozně dobrá a osvěžující 🙂