Škola za chvíli začne, tak je dobré si dávat na určité věci pozor. Pokud budete mít pocit, že se vaše děti všeobecně hůře soustředí, jsou unavené a neklidné, tak možná hledáte příčinu v poruchách soustředění nebo neklidné povaze. Skutečnost může být třeba mnohem jednodušší a to špatný pitný režim. V dnešní době, se zaměřujeme na zdravou stravu a dostatečný pohyb, ale často zapomínáme na jednu z nejzákladnějších potřeb našeho těla a to je hydratace. Stejně tak tomu může být i u našich dětí.

Musíme si uvědomit, že děti jsou v mnoha ohledech zrcadlem nás dospělých. Pokud dospělý málo pije nebo volí nevhodné nápoje, je pravděpodobné, že i děti budou dělat totéž. Nedostatečný příjem tekutin však může vést ke zhoršení nejen akademického výkonu, ale i celkového zdraví a psychické pohody. Jak tedy můžeme děti podpořit, aby pily dostatečně a správně? To se dozvíte v našem článku.

Proč děti pijí nedostatečně?

Děti často zapomínají pít, důvodů je několik – buď nejsou zvyklé, nemají čas, nebo prostě necítí potřebu, nemají žízeň. Problém nastává, když se děti napijí až ve chvíli, kdy jsou opravdu vyprahlé, je to totiž pozdě. Jak vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby OZP, „pít se musíme všichni naučit“. Správný pitný režim je dovednost, kterou bychom měli předat dětem hned od útlého věku.

Kolik by měly děti vypít během dne?

Množství tekutin, které by děti měly denně přijmout, závisí na několika faktorech, jako jsou věk, váha, úroveň aktivity, teplota a vlhkost prostředí. Důležité je, aby tekutiny nepily najednou, ale průběžně během dne.

Špatný pitný režim
Obrázek: cooky.cz, Problémy se Soustředěním u Dětí? Možná je za tím Špatný Pitný Režim!

Zde je názorný příklad, kolik by měly děti vypít během dne:

  • 60 – 80ml/kg/den – děti mezi 6. až 10. rokem (tzn. 10letý chlapec o váze 32 kg by měl vypít mezi 1920 – 2560 ml tekutin za den)
  • 50 – 70ml/kg/den – děti mezi 11. až 14 rokem

Dá se tedy říct, že by děti měly za dopoledne vypít minimálně třetinu denního příjmu tekutin, druhou třetinu při odpoledních aktivitách a cca třetinu k jídlu – snídani, obědu a večeři. Určitě není dobré před spaním „dopíjet“ deficit. Plný močový měchýř totiž může způsobit nutnost vstát během spánku, a tím kvalitní spánek přeruší.

Jak zjistíme, zda děti dostatečně pijí?

Rodiče by měli sledovat nejen množství vypitých tekutin, ale i intervaly chození dětí na toaletu. Barva moči může totiž naznačit nedostatek tekutin, když je příliš tmavá, je to signál k doplnění pitného režimu. Pokud si vaše dítě stěžuje na: suchost v ústech, bolest hlavy nebo pálení očí, tak to mohou být jedny z příznaků dehydratace.

Zde jsou Tipy, jak naučit děti správně pít

Máme pro vás několik praktických tipů, jak podpořit děti v pravidelném pití:

  • Zapojte své děti do rozhodování, co budou pít.
  • Dejte jim možnost výběru vlastní láhve do školy, doma mohou mít svůj oblíbený hrnek/skleničku.
  • Udělejte si z pití zábavu, přidáním ovoce nebo bylinek do vody.
  • Vytvořte si s dětmi rituály kolem pití, například u jídla.
  • Přidejte jim do skleničky brčko a udělejte si soutěž, kdo vypije dřív skleničku vody.
  • Nezapomínejte s dětmi mluvit o důležitosti dostatečného pití. Ukažte jim, jak voda pomáhá v přírodě – například rostlinám k růstu, a vysvětlete jim, že i lidské tělo vodu potřebuje stejně. U starších dětí se dá argumentovat i „vědecky“, jak buňky potřebují vodu k životu, u sportovců poukázat na zlepšení výkonu apod.

Správný pitný režim je klíčový nejen pro psychické a fyzické zdraví, ale i pro výkon ve škole. Pomozme dětem osvojit si tento důležitý návyk a zajistěme, že se budou cítit dobře a budou podávat co nejlepší výkony.

Zdroj: TZ ozp.cz



Sdílejte Váš názor

Připnout na Pinterest