Určitě dobře znáte situace, když připravujete něco dobrého v kuchyni, ale potřebujete jen část suroviny do receptu. Například citrónovou kůru nebo šťávu z půlky citrónu. Pomeranč na ozdobení, kdy vám celá druhá půlka zůstane.

Otevřete plechovku s tuňákem, ale nespotřebujete celou. Z vajíček potřebujete jen žloutky nebo bílky. Použijete jen půlku cibule, ale co s tou druhou půlkou? Takových možností je spousty a určitě nikdo z nás nechce vyhazovat tyto zbytky, ale uchovat je pokud možno co nejdéle čerstvé. Ideálně k dalšímu použití. Jak nejlépe uchovat zbytky jídla, aby bylo čerstvé? A kdy je ještě bezpečné otevřené nebo starší potraviny jíst? Zkusíme alespoň u základních potravin na tyto otázky odpovědět.

Půlka citrónu, měsíčky citrónu – jak uchovat zbytek nevyužitého citrónu?

Často používáme do různých sladkých, ale i slaných pokrmů kůru, šťávu nebo jen část citrónu. V případě, že známe předem množství, použijeme jednoduše například jen polovinu. Druhá, nepoužitá, vydrží ještě nějakou dobu. Ale co když máme předem nakrájené měsíčky citrónu do nápoje, limonády apod. a hodně nám jich zbyde? Citróny, pomeranče a citrusy obecně rychle oxidují díky cukru a kyselinám. A díky tomu je těžko použijeme např. za dva dny. Abychom je udržely čerstvé alespoň po nutnou dobu čerstvé – například během jednoho dne, je potřeba je vložit do misky s drceným ledem – tak, jako to dělají barmani nebo prodejci ryb na rybím trhu.

Zbylo Vám těsto na palačinky? Jak ho uchovat čerstvé i na zítřejší snídani pro děti?

Co když nevyužijeme veškeré těsto na palačinky a zároveň víme, že děti přijdou brzy znovu orodovat za palačinkovou snídani? Těsto nevyhazujte, byla by to škoda. Dobrou zprávou je, že těsto vydrží ještě další jeden až dva dny v lednici. Nejspíše se od sebe začnou postupně oddělovat jednotlivé smíchané komponenty. To ale nevadí, protože jej znovu promícháme a vše bude jako dříve. Ideální je zbytek těsta co nejdříve přendat do vzduchotěsné nádoby, zavařovací sklenice. Přístup vzduchu by mohl způsobovat odbarvení těsta a to nechceme.

Otevřené plechovky s potravinami, pocínované nádoby s jídlem? Co s nimi?

Jak skladovat potraviny z otevřených plechovek?
Obrázek: freepik.com, Otevřená plechovka s tuňákem – jak dále skladovat?

Obvykle prostě otevřenou plechovku s tuňákem, protlakem, rybičkami, sardinkami a dalšími nevyužitými surovinami jednoduše pošleme do lednice na později a nic neřešíme. Děláme to tak skoro všichni. Není to ale úplně ideální způsob uchovávání otevřených potravin v plechovkách. Vhodné to není především z toho důvodu, že se po otevření mohou mikroskopické částice z plechovek rychleji přenášet do potravin v nich uchovávaných. My jsme se naučili i z toho důvodu kupovat raději více menších balení. V případě, že nám i tak něco zbývá, okamžitě obsah přesouváme do misky nebo ještě lépe do vzduchotěsné nádoby určené pro potraviny. A až pak následně do lednice. Do dvou dnů ideálně vše spotřebujeme v jiných pokrmech nebo v případě, že je to vhodné, mrazíme.

Jak uchovávat zbytky vajec? Žloutky bílky…

Často končí zbytky nevyužitých vajec rovnou v odpadu. Lidé si většinou nejsou jistí, jak dlouho vydrží a kdy je už vyhodit. Existuje mnoho receptů, kde využíváme jen bílky nebo žloutky. Obvykle je možné uchovávat vajíčka i nadále v chladničce v plastové nádobě nebo v misce zakryté potravinářskou fólií. Bílky takto vydrží i deset dní. U žloutků je to trošku složitější a špatně se udržují. Když nevíte jistě, kdy je budete znovu zase potřebovat, raději je rovnou zmrazte. V jednotkách dnů Vám v lednici bez obav vydrží pod fólií, zakápnuté lehce olejem.

Jak uchovávat potraviny v nálevu? Olivy, kapary, okurky…

Tyto potraviny sami o sobě vydrží v lednici déle. Stačí se chovat podle jednoduchých pravidel a nesnižovat jim špatným zacházením jejich životnost. Po otevření se musíme vyhnout tomu, aby se do sklenice dostával zbytečně kyslík a nečistoty. Zamezit se tomu dá jednoduše například pečícím papírem, který vložíme mezi víčko a samotný obsah. Zároveň nikdy do sklenice nesaháme rukou nebo již použitou lžící nebo vidličkou. Uchováváme obvykle chlazené v ledničce, i když ne vždy je to nutné. Potraviny například v olejovém nálevu být nutně v lednici nemusí.

Jak uchovávat chléb, aby vydržel co nejdéle čerstvý?

Jak uchovávat chleba, aby vydržel co nejdéle a neplesnivěl?
Obrázek: freepik.com, Jak správně uchovávat chléb

Základním pravidlem je chléb uchovávat v nádobě nebo na místě, kde je sucho a není velké teplo. V opačném případě je vyšší pravděpodobnost, že zplesniví, jelikož bude kondenzovat veškerá vlhkost, která ve chlebu je. Chléb nejlépe uchováváme v bavlněném nebo papírovém sáčku. Dnes se již prodávají i speciální sáčky, určené právě pro uchovávání chleba. Co když se již ale na chlebu plíseň objevila? Mohu postižený kousek uříznout a chléb dále konzumovat? Další konzumování se nedoporučuje. Viditelná plíseň na povrchu rozhodně neznamená, že již není mikroskopicky rozšířena i v dalších částech. Raději si chléb předem naporcujte a jednotlivé části, například čtvrtky, uložte do mrazáku.

Co s ukrojenou okurkou? Jak ji uchovat čerstvou pro další použití

Existuje způsob, jak uchovat čerstvost již u nakrájené okurky? Jakmile je jednou nakrájená a nemá momentální využití, uložíme ji co nejdříve do vzduchotěsné nádoby, vyloženou například papírovou utěrkou, pečícím papírem. A uložíme ji takto do lednice. Okurka sama o sobě začne dříve či později v lednici z jedné strany ztrácet na čerstvosti. Obvykle tam, kde byla otlučená, jinak poškozená při sklizni, přesunu do obchodu apod. V takovém případě ji rádi například restujeme se sezamovým olejem, česnekem a chilli. Nebo připravíme ještě narychlo okurkový salát nebo salát s rajčaty a okurkou. Je to pochoutka a chudák okurka by skončila v koši.

Uchovávání rozbaleného sýra – tak aby vydržel dlouho čerstvý

Ať už se jedná o aromatický sýr plísňového typu nebo jiný tvrdý lahodný sýr, vždy když máme větší balení, přejeme si, aby chvíli vydržel. Ideálně se hodí obaly ze včelího vosku nebo potravinářské silikonové pytlíky, které můžeme uzavírat. Sýr je také možné zabalit do pečícího papíru a vložit do plastové nádoby v lednici. Tedy pokud jde například o krájené tvrdé sýry, plísňové sýry apod. – vydrží obvykle kolem deseti dnů. Při správném skladování v lednici, při teplotě okolo 8°C. Jak bylo uvedeno výše, balíme do pečícího papíru nebo voskového papíru a vkládáme do plastové nádoby. Rozhodně není žádoucí, aby se nám sýr potil a kondenzoval – balením například do fólie. Naopak chceme přebytečnou vlhkost vysát. Což můžeme vložením kostky cukru do nádoby, kde sýr uchováváme.

Uchovávání nevyužité cibule. Jak na to, aby byla čerstvá?

U cibule to není až tak složité. Základním pravidlem je, neoloupat předem celou cibuli. Ukrojíme jen půlku, kterou spotřebujeme. Druhou půlku i včetně slupky na cibuli, vložíme na talířek do lednice. Ukrojenou stranou dolů. Jestliže nevíte, kdy se Vám bude cibule znovu hodit, rovnou si ji nakrájejte a uložte do mrazáku.

Uchovávání bylinek, aby zůstaly co nejdéle čerstvé a nevadly

Jak uchovat bylinky dlouho čerstvé, aby nám nezvadly?
Obrázek: freepik.com, Jak uchovávat bylinky, aby byly čerstvé a nevadly

Ať už se jedná o koriandr, petržel, kopr nebo další čerstvé bylinky, které potřebujete zachovat pro další použití, postupujte následujícím způsobem. Bylinky, ideálně stonky, zabalte do navlhčených kuchyňských rolí a vložte do lednice. Prodloužíte tak životnost i o několik dnů. V případě, že bylinky pouze vložíte například do plastové nádoby a uložíte do lednice, rychle zvadnou.

Jak nejlépe skladovat avokádo, aby zůstalo čerstvé

Poměrně často se stává, že nám zbyde druhá půlka avokáda, kterou jsme nespotřebovali do salátu nebo například do pomazánky. Rada zní: odstraňte pecku, nechte slupku a položte uříznutou částí dolů na talířek. Dále může pomoci proti zešednutí dužiny avokáda použití citrónové nebo limetkové šťávy či zabalení do fólie.

Jak dlouho vydrží otevřený džem nebo chutney a jak je uchovávat?

Základní pravidlo, které bylo již použito v předchozím textu je vždy používat čerstvou lžíci nebo nůž. Opakované vkládání stejného příboru do lahve s džemem zajistí zaručeně jeho rychlou degradaci. Dříve nebo později se Vám na okraji nebo na víčku objeví plíseň. Džemy a zavařeniny, obecně, po otevření chladíme v lednici. Jestliže víte, že je sníte rychle, není problém týden až dva nechat i mimo lednici. Tedy v případě, že není léto a nemáte v bytě 30 stupňů. Produkty s nižším obsahem konzervačních látek, což uvedené jednoznačně jsou, bychom doporučovali po otevření raději chladit. A řídit se pravidly, uvedenými na začátku tohoto odstavce.

Přejeme, ať Vám potraviny vydrží co nejdéle i v případě, že je celé nezužitkujete ihned. Stejně tak jakékoliv otevřené potraviny v obalech, sklenicích, plechovkách. V ideálním případě je dobré mít plán, co můžeme ještě z dané potraviny připravit zítra nebo pozítří.

Dobrou chuť!

Zdroj článku: theguardian.com



Sdílejte Váš názor

Připnout na Pinterest