Máte rádi vánočku? Někdo jí peče pouze na Vánoce, někdo si jí koupí hotovou, ale jsou i tací, co si vánočku upečou několikrát za rok. Já jí vždycky peču z 1 kg mouky, tedy upeču rovnou tři a rozdám dětem. Nebo je nás jednoduše na Vánoce víc a bábovka se rychle spotřebuje. Náš recept je také z 1 kg mouky, proto kdybyste chtěli opravdu vánočku malou, vydělte si prosím ingredience na požadovaný počet.
Babička i moje mamka pekly vánočku vždycky na velkém kulatém plechu – vánočka byla kulatá a říkalo se jí kynutý koláč. Babička jej peka dokonce ještě v peci. A ta byla tedy nejlepší a vydržela jedlá celé Vánoce, pokud se ovšem nesnědla dříve. Konzumovali jsme jí jak s máslem a džemem, tak k jitrnicím i kapustnici. Ano, světe div se, ale děláme to dodnes, že vánočku jíme ke slaným pokrmům. Někomu to přijde divné , ale na tom přece nic není, i v dnešní době se přichází na chutě sladce-slané, tak proč by jsme se divili.
Recept na Vánočku naší babičky
Ingredience na přípravu
- 1 kg hladké mouky
- 220 g moučkového cukru
- 60 g droždí
- půl litr mléka
- 220 g másla
- 4 žloutky
- rozinky dle chuti
- vejce na potření vánočky
Postup
1. V první řadě si připravíme kvásek, v misce rozmícháme droždí 2 PL mouky a 2PL cukru, zalejeme cca 2 dl vlažného mléka a necháme přikryté na teplém místě vzejít kvásek.
2. Trvá to 10-15 minut, poté přidáme žloutky, zbytek vlažného mléka, změklé máslo a mouku a rukama vypracujeme kvalitní hladké a nelepící těsto.
3. Těsto přikryjeme a necháme v teple kynout asi hodinu, než zdvojnásobí svůj objem.
4. Vykynuté těsto vyndáme na vál, rozdělíme na 6 částí a začneme zaplétat vánočku.
5. Po zapletení necháme vánočku ještě 20 minut v teple odležet, potřeme vajíčkem a pečeme v troubě na 160 stupňů cca 40 minut.
Skladování
Po upečení necháme vánočku vychladnout a posypeme moučkovým cukrem (volitelné), poté jí skladujeme v uzavřené nádobě, která jí chrání před vyschnutím.
TIP: prohlédněte si další recepty na vánočky: