Léto je za rohem a s ním přichází doba hojnosti v čerstvých sezónních potravinách, které nejen potěší vaše chuťové buňky, ale také přinesou významné zdravotní benefity. Červen je ideálním měsícem pro to, abychom se zaměřili na to, co nám příroda právě nabízí. Pojďme se podívat na 4 sezónní lahůdky, které v červnu nesmíte minout!
Proč byste měli dávat přednost sezónním potravinám
Jelikož jsou čerstvé, tak jsou chutnější. To vše vzniká díky tomu, že jsou sklizeny v době, kdy jsou přirozeně zralé, tím pádem mají lepší chuť i nutriční hodnoty. Navíc, když jíme sezónně jsem více ekologičtější, protože tyto potraviny často nevyžadují dlouhé přepravní trasy, což snižuje jejich uhlíkovou stopu.
Další významnou výhodou je, že sezónní potraviny bývají levnější. Protože jsou dostupné ve větším množství je větší konkurence, a tím je pak jejich cena nižší než u dovážených produktů.
V neposlední řadě podporujete lokální zemědělce a ekonomiku!
1. Jahody
Jahody jsou královnami červnového ovoce a v České republice jsou nejoblíbenější zahradní plodinou. Jahody jsou velmi bohaté na vitamín C (jejich obsah je srovnatelný s citrusovými plody), antioxidanty a vlákninu. Víte, že jahody jou výborné přírodní afrodiziakum? Ano, je tomu tak a to kvůli obsahu zinku, který dobře působí na sexuální výkonost. Pozor na alergii spojenou s jahodami, mnoho lidí na ni trpí kvůli obsažené organické kyseliny.
Jahody se skvěle hodí do salátů, moučníků, koláčů, smoothie nebo jen tak samotné. Díky jejich nízké kalorické hodnotě si je můžete dopřát bez výčitek, v čerstvé podobě.
Skladování jahod – nejlepší je nechat neumyté a zakryté na chladném místě. Čerstvé jahody v lednici vydrží 2-3 dny, nejlépe v přihrádce na ovoce a zeleninu. Další varianta jahody očistit a omýt a dát je zamrazit do mrazáku. Takto vám jahody vydrží několik měsíců.
Recepty z připravené z jahod pro měsíc červen
2. Třešně
Třešně jsou další letní pochoutkou. Jsou bohaté na vitamín C, a minerální látky jako jsou: draslík, hořčík, zinek, vápník, železo a křemík. Třešně mají silné protizánětlivé účinky, jsou výborné na snížení kyseliny močové, proto lidé co trpí na DNU by měli toto ovoce konzumovat. Třešně dále zlepšují paměť, proto se používají při léčbě demence, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Dále jsou dobré pro studenty během zkouškového období. Třešně obsahují melatonin, který pomáhá ke kvalitnímu spánku.
Pozor však na množství, jsou sice zdravé, ale také obsahují přírodní cukry.
Třešně jsou výborné v čerstvé formě, kompotované nebo v ovocných koláčích.
Skladování třešní
třešně se velmi rychle kazí, proto je nutné je co nejrychleji spotřebovat. V lednici vydrží v uzavřené nádobě asi 3 dny, chrupky i déle. Dále můžete třešně zmrazit s peckami či bez.
Recept z třešní pro měsíc červen
3. Rybíz
Většinou v druhé polovině června dozraje první rybíz všech barev – bílý, červený i černý. Čím později rybíz sklízíme, tím je sladší. Je bohatý na vitamín C, vitamín K, draslík, železo a další antioxidanty. Rybíz podporuje imunitní systém a pomáhá zlepšovat krevní oběh, díky tomu je rybíz řazen mezi super potraviny. Stačí když denně sníme 30-40 kuliček rybízu a doplníme svou denní dávku vitamínu C.
Druhy rybízu
- Bílý rybíz je nejsladší a je nejméně napadán ptáky.
- Červený rybíz je kyselejší.
- Černý rybíz je úplně nejzdravější.
Rybíz můžeme použít do džemů, koláčů nebo jako součást ovocných salátů.
Skladování rybízu
To je velmi obtížné, nejlepší je ho rovnou sníst nebo zpracovat, v lednici vydrží nanejvýš 3 dny.
4. Meruňky
Meruňky jsou další oblíbeným ovocem v České republice a jsou k sehnání poměrně krátkou dobu. S jejich sladkou chutí, šťavnatou dužinou a intenzivní barvou jsou nejen lahodné, ale také velmi zdravé. Meruňky jsou bohaté na vitamíny A, C, E a K, stejně jako na minerální látky jako jsou: draslík, železo a dále jsou bohaté na vlákninu. Díky těmto složkám jsou meruňky skvělým doplňkem zdravé stravy, neboť nám odstraňují problémy s zácpou, zlepšují zdraví srdce, zlepšují metabolismus, chrání nás před vznikem rakoviny, pomáhají s anémií, dermatitidou a jinými neduhy.
Dávejte si pozor na pecky meruněk, obsahují totiž silně toxickou látku, která může v menším množství způsobit otravu.
Meruňky se v kuchyni nejvíce využijí do různých dezertů, koláčů, nebo jako džem či šťáva.
Skladování meruněk
Podléhají rychlé zkáze, proto je dobré je uskladnit do lednice, kde vydrží maximálně 5 dní. Meruňky myjte těsně před konzumací.