Šiška, v některých regionech nazývaná i Rohy je jedinečný dezert vhodný jako vánoční cukroví, pohoštění pro rodinné oslavy, ale i na svatby či Velikonoce. Cukroví Šiška má křehkou, jemně máslovou texturu, která se rozplývá v ústech. Náplň je bohatá, sladká a krémová, a při doplnění čokoládou nabízí příjemný kontrast chutí mezi sladkostí krému a hořkostí čokolády doplněný jemností těsta.
Toto vánoční cukroví se často připravuje podle tradičních rodinných receptů, které se předávají z generace na generaci a může mít v různých regionech své odlišnosti.
Recept na cukroví Šiška
Ingredience pro přípravu
- 100 g másla
- 200 g hladké mouky
- 50 ml vody
- 2 žloutky
- 2 g prášku do pečiva
- 5 g vanilkového cukru
- špetka soli
- vařené kondenzované mléko
- rozpuštěná čokoláda
- moučkový cukr na posypání
Postup přípravy
1. Jelikož vaření kondenzovaného mléka na karamel , které budeme potřebovat na náplň, trvá přibližně 2 až 3 hodiny, uvaříme si jej před přípravou receptu. Kondenzované mléko v plechovce (slazené) vložíme do velkého hrnce a zcela jej zalijeme vodou a přivedeme k varu, poté snížíme teplotu na mírný var (pomalé bublání). Vaříme 2-3 hodiny, přičemž čím déle se mléko vaří, tím tmavší a hustší bude karamel.
2. V misce smícháme na kostky nakrájené máslo a mouku, přiléváme žloutky rozšlehané ve vodě, vanilkový cukr, prášek do pečiva a sůl. Vařečkou, poté rukama vypracujeme kompaktní těsto, které zabalené v potravinové folii necháme odpočívat v lednici cca 40 minut.
3. Po vyndání z lednice těsto rozválíme na válu na tloušťku 3-4 mm a nakrájíme na pásy. Poté jednotlivé pásy těsta motáme na kovové trubičky určené k pečení dezertu.
4. Pečeme v troubě na plechu vyloženém pečícím papírem při teplotě 200 stupňů cca 15 minut.
5. Po upečení vytáhneme kovové trubičky a otevřené konce dezertu namáčíme do rozpuštěné čokolády.
6. Po zatuhnutí čokolády si otevřeme uvařené a vychlazené kondenzované mléko (karamel), naplníme do cukrářského pytlíku a dezert plníme. Na závěr posypeme moučkovým cukrem.
Tradiční cukroví
V některých oblastech České republiky je šiška také spojována s lidovými zvyky a tradicemi. Například na svatbách se podávala jako symbol prosperity a štěstí, zatímco při vánočních oslavách měl dezert symbolizovat hojnost a pohostinnost.
Šiška je velmi oblíbené na vánočních stolech, svatbách a jiných slavnostních příležitostech, protože se snadno skladuje a jejich chuť se odležením ještě zlepší.