Podzim je obdobím, kdy příroda maluje krajinu pestrými barvami, ale zároveň přináší chladnější počasí a taky kratší dny. V tomto čase naše tělo potřebuje více péče a podpory, aby se vyrovnalo s nástrahami chladné sezóny. A právě zde přicházejí na scénu potraviny, které mají sílu léčit a posilovat naše zdraví.

Jaké jsou ty nejlepší ingredience, které nám pomohou bojovat s podzimními neduhy a udržet si energii a vitalitu po celý den? To vše dozvíte v tomto článku, jaké potraviny vás zahřejí a posílí ve chvílích, kdy to nejvíce potřebujete.

Bezinka

Bezinka, známá také jako černý bez, je využívána v lidovém léčitelství. Její plody jsou bohaté na antioxidanty, vitamín C a flavonoidy. Bezinky pomáhají posilovat náš imunitní systém a jsou účinné při nachlazení a chřipce. Jejich protizánětlivé účinky napomáhají snižování horečky a také zmírňují bolest v krku. Bezinky se často konzumují ve formě sirupů, džemů nebo čajů.

  • Čaj ze sušených bezinek – Na tento nápoj potřebujeme 30 gramů sušených bezinek, 500 ml vody a 50 gramů medu. Sušené bobule opláchneme, rozmačkáme nebo podrtíme a takto vaříme asi jednu hodinu. Po mírném ochladnutí scedíme a osladíme medem. Pamatujte, med nikdy nepřidáváme do úplně horkého nápoje!
  • Bezinkový sirup – Existuje několik způsobů, jak připravit bezinkové sirupy. Cílem je, aby bezinky uvolnily svou šťávu. Můžeme je vařit nebo jen louhovat ve vodě s kořením a cukrem, a poté přecedit.

Rakytník

Rakytník je skutečná vitaminová bomba. Jeho bobule obsahují vysoké množství vitamínu C, ale i vitamíny A, E a K. Rakytník je známý proti stárnutí buněk, pro podporu imunitního systému a v boji proti různým bakteriím. Rakytník se využívá v podobě šťáv, olejů nebo sirupů.

  • Rakytníková šťáva – Rakytníková odšťavněná šťáva je asi nejlepší. V této šťávě je vysoký obsah fytochemikálií a vitamínu C, což šťávu přirozeně konzervuje. Slupky po odšťavnění je dobré usušit a přidávat si do zimních čajů.

Šípek

Šípek je pravou bombou vitamínu C, a tak je skvělý pomocník v boji proti nachlazení a infekcím. Kromě toho obsahuje i vitamíny A, B, E a K. Šípek pomáhá při posilování imunity, zlepšuje trávení a působí proti zánětům. Jeho plody se používají na přípravu čajů, marmelád, výborně podpoří zdraví v chladných dnech.

  • Nápoj z čerstvých šípků – Tento nápoj neprochází tepelnou úpravou, což z něj dělá zajímavou multivitaminovou bombu. Šípky rozmixujeme s vodou, necháme louhovat půl hodiny a scedíme.
  • Čaj ze šípků – Čaj ze sušených šípků. Příprava je snadná, šípky přelijeme vroucí vodou. Silný šípkový čaj úžasně posiluje imunitu.

Cibule

Cibule je základní surovinou v kuchyni, která nabízí více než jen surovinu k vaření. Dále je bohatým zdrojem vitamínů C a B6, kyseliny listové a flavonoidů. Cibule má antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá při nachlazení, podporuje trávení a má dobrý vliv na snížení hladiny cholesterolu. Její pravidelná konzumace může přispět k celkovému zdraví a prevenci onemocnění.

  • Cibule při nachlazení – Čaj z cibule a majoránky je dokonalý recept na kašel a nachlazení. Potřebujeme dvě střední cibule, 0,5 litru vody, lžíci sušené majoránky, med a citrón. Cibuli vaříme, přidáme majoránku a po scezení dochutíme medem a citrónem. Uvidíte, že vás mile překvapí, že čaj je moc chutný a cibule v tomto podání není tak výrazná.

Aronie

Aronie, které se říká také černý jeřáb, je ceněna pro svůj vysoký obsah antioxidantů. Tyto bobule mají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Aronie napomáhá regulovat krevní tlak, zlepšuje zdraví srdce a podporuje trávení. Tyto plody mohou být konzumovány čerstvé, sušené, jako součást džemů nebo šťáv. Chuť aronii je velmi trpká, proto se většinou výrobky přislazují.

  • Likér z aronie – Aronii odšťavíme, šťávu smícháme s medem a slivovicí. Po uskladnění v chladném místě je likér připraven k podávání.
  • Aroniové zavařeniny – Na výrobu marmelády budete potřebovat: 1 kilo aronií a půl kila sladkých jablek nebo švestek. Ovoce vložíme do hrnce, přidáme k surovinám badyán, několik hřebíčků a 1 celou skořici. Takto vše vaříme pod pokličkou a občasného míchání po dobu 30-45 minut. Poté směs přepasírujeme, to jí dodá jemnost. Na 800-1000 g přepasírované hmoty přidáme zhruba 300 g želírovacího cukru, směs několik minut povaříme a nalijeme do malých čistých skleniček. Nakonec zavaříme.

Vyzkoušejte v době nachlazení tyto recepty:

1
Smažené kosmatice - recept
Obrázek: Černý bez na smažené kosmatice
Recept na Kosmatice neboli smažené květy černého bezu
Přejít na recept
2
Obrázek na francouzskou cibulovou polévku s nastrouhaným sýrem.
Zdroj obrázku: organicsfood, Recept na francouzskou cibulovou polévku s česnekem a nastrouhaným sýrem.
Recept na francouzskou karamelizovanou cibulačku se sýrem
Přejít na recept
3
Silný hovězí vývar, pomalu tažený - fotka přípravy vývaru
Zdroj obrázku: cooky.cz, Hovězí vývar, průběh vaření vývaru
Recept na silný hovězí vývar
Přejít na recept

Článek s recepty: Zelí a kysané zelí jako superpotraviny



Sdílejte Váš názor

Připnout na Pinterest