Červen je měsícem, kdy příroda nabízí svou bohatou úrodu a mnozí z nás se těší na čerstvou sezónní zeleninu. Ta přináší nejen výbornou chuť, ale také spoustu zdravotních benefitů.

Experimentujte s recepty, červen je ideální čas na objevování nových chutí a kombinací.

Pojďme se podívat na 10 druhů sezónní zeleniny, které byste v červnovém měsíci určitě neměli přehlédnout

  1. Špenát

V červnu je špenát ve své nejlepší formě, neboť je čerstvý, křehký a plný vitamínů. Špenát je bohatý na železo, vitamíny A, C a K. Tato zelenina je skvělým základem pro smoothie, saláty nebo jako příloha k hlavnímu jídlu.

Skladování špenátu je nejlepší v lednici v zásuvce na zelenin, doporučujeme špenát vždy po nákupu přendat do misky s víčkem, kterou vypodložíte papírovou utěrkou, uvidíte, že tímto prodloužíte trvanlivost, a bude delší než obvyklé dva dny.

  1. Chřest

Chřest je jedním z nejvíce ceněných druhů zeleniny v jarní a letní sezóně, je bohatým zdrojem vitamínu E a výborným zdrojem kyseliny listové. Chřest dále pomáhá udržet zdravé cévy, podporuje trávení a má protizánětlivé účinky. Jeho jemná chuť a křehká textura z něj dělá ideální přísadu do lehkých letních pokrmů. Všechny úpravy chřestu jsou vynikající, a tak ho můžeme přidat do salátů nebo podávat jako přílohu k rybě a masu. Chřest je přírodní afrodiziakum.

Chřest skladujte v lednici v zásuvce na zeleninu, nejlépe zabalený do navlhčené utěrky, tím prodloužíme trvanlivost.

  1. Ředkvičky

Ředkvičky dodávají vašim pokrmů příjemný křupavý prvek a lehkou pikantnost. Tato zelenina skvělým zdrojem vitamínu C, antioxidantů, a bojují s plísněmi a bakteriemi v těle. Ředkvičky se hodí do salátů, sendvičů, na pomazánky, do zeleninových šťáv a nebo je jednoduše konzumovat jako zdravou svačinu.

Skladování ředkviček je ideální v plastovém uzavíratelném sáčku, v lednici v zásuvce na zeleninu.

  1. Cukety

Cukety jsou univerzální zeleninou, kterou můžete využít na mnoho způsobů od pečení slaných či sladkých pokrmů, grilování, salátů až po přípravu cuketových nudlí. Jsou nízkokalorické, plné vitamínů A,B, C a minerálů (vápníků, hořčíku a železa) a dodají vašim jídlům lehkost a svěžest.

Cuketu skladujeme v mírném chladu, ideálně v teplotě kolem 8 stupňů. V lednici vydrží 2-3 týdny, vždy udržujte se stopkou a slupkou, ale pozor na příliš nízké teploty, aby nepřemrzla.

  1. Lilek

Lilek je často nedoceněný, především v české kuchyni, avšak v červnu je v nejlepší kondici. Lilek je velmi zdravý a bohatý na vlákninu, má nízký obsah kalorií. Mezi další jeho zdravotní benefity patří obsah minerálů jako je vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, z vitamínů má především vit. B. Zkuste ho upéct, ugrilovat nebo použít v tradičních receptech jako je ratatouille či moussaka, uvidíte že jeho chutí budete velmi mile překvapeni.

10 druhů sezónní zeleniny, které byste v červnovém měsíci určitě neměli přehlédnout
Obrázek: commons.wikimedia.org, Sezónní zelenina pro měsíc červen

Lilek se skladuje podobně jako cuketa v lednici v zásuvce na zeleninu, ideálně kolem 10 stupňů. V lednici vydrží kolem 10 dnů.

  1. Hrášek

Čerstvý hrášek je v červnu sladký a šťavnatý, snad nikdo neodolá jeho výborné chuti. Jeho zdravotní benefit je velké zastoupení vitamínu C, dále β-karoten a minerální látky jako je železo a draslík. Můžete ho přidat do různých pokrmů jako salátů, polévek, rizota nebo ho konzumovat syrový jako zdravou svačinu.

Hrášek skladujeme v lednici v igelitovém sáčku. Takto vydrží maximálně 2 týdny. Dále hrášek můžeme zamrazit či usušit.

  1. Brokolice

Brokolice je další úžasnou volbou pro červnový jídelníček. Je plná vitamínů C, B, K, kyseliny listové a vlákniny. Z minerálů v této zelenině najdete: draslík, hořčík, vápník a železo. Můžete ji vařit, grilovat nebo přidat do slaných koláčů apod.

Brokolici skladovat bohužel nelze příliš dlouho, ideálně v lednici v zásuvce na zeleninu na max. 2 dny, pokud ji ale zabalíte do potravinářské folie prodloužíte její trvanlivost až na týden.

  1. Kedlubny

Mladé kedlubny jsou v červnu krásně křehké a sladké, oblíbené jsou obzvlášť u dětí. Můžete je konzumovat syrové, přidat do salátů nebo je vařit a udělat z nich polévku nebo je podávat jako přílohu. Kedlubny mají velký obsah vitamínu C a zdrojem minerálních látek: vápníku, draslíku, železa a hořčíku.

Kedlubna se skladuje v lednici, bez listů, vydrží v lednici asi týden. Nejlepší je když kedlubnu zbavenou listů zabalíte do navlhčené utěrky.

  1. Mangold

Mangold je druh špenátu, je výborný zdroj vitamínu A, C a železa. Jeho listy využíváme stejně jako špenát: do salátů, polévek nebo jako přílohu. Mangold se nedoporučuje opakovaně ohřívat, proto po uvaření ihned zkonzumujte, protože dusičnany, které mangold obsahuje se přemění při opakovaném ohřívání na dusitany a ti jsou karcinogenní.

Skladování mangoldu je stejné jako u špenátu, ideálně přendat do uzavíratelné nádoby vyloženou kuchyňskou utěrkou. Pokud budete mít mangold jako hlávku, tak zabalte do navlhčené utěrky, takto v lednici vydrží až 3 dny.

  1. Rebarbora

Rebarbora je typickou výbornou sezónní zeleninou pro červen. Omylem si jí někdo zaměňuje za ovoce a je to jejím přidáváním do sladkých dezertů. Její nakyslá chuť je naprosto ideální pro přípravu dezertů, ale také skvěle doplní masová jídla nebo omáčky. Svoji kyselost má díky obsažené kyselině jablečné a citronové. Rebarbora je málo kalorická a obsahuje vitamín C a K, z minerálních látek vápník a draslík.

Skladování rebarbory je celkem náročné, proto se snažte po nákupu co nejrychleji spotřebovat. Jinak ji můžete krátce skladovat zabalenou do navlhčené utěrky v lednici. Nebo ji můžete zamrazit na mrazák.



Sdílejte Váš názor

Připnout na Pinterest