Z listového těsta, ať už domácího, ale hlavně z toho hotového se napeklo už nespočetné množství sladkých ale i slaných pokrmů a dezertů. Proč z hotového? No asi proto, že je kvalitní a chutné a s tím domácím je dost hodně práce. Ale když je čas a chuť, klidně jde připravit dle receptu i doma. No ale my si dnes připravíme hodně pestrý dezert právě z toho hotového, aby jsme čas ušetřili. Náplní je v něm totiž několik. Tyto jablečné řezy s pudinkovou náplní mám ráda hlavně kvůli tomu, že kombinuje mé oblíbené chutě a je tady opravdu velmi poctivá náplň a jen tenké těsto. Na první plát přijde marmeláda s rumem. Jablka se skořicí a pudink a piškoty, které můžete doplnit sušenkami.
Možná znáte podobný zákusek pod názvem Hraběnčiny řezy s receptem zde. Listové těsto je velice univerzální, jelikož se hodí, jak pro sladké, tak pro slané pokrmy. Hotové je velice rychlé, protože stačí naplnit a péct – no a je velice chutné. Dovolím si tvrdit, že za mně jedna z mála hotových nebo polohotových ingrediencí na trhu, které bych dala hodnocení 1.
Recept na listové pláty s hodně pestrou náplní ze strouhaných jablek a pudinku
Ingredience na přípravu dezertu
- 2x balení listového těsta (já upřednostňuji to chlazené a rozválené)
- marmeláda + rum
- piškoty (můžou být i sušenky)
- strouhaná jablka
- skořicový cukr
- 1000 ml mléka
- 3 balíčky vanilkového pudinku
- cukr + rum
Postup
1. Na 1. plát těsta si rozetřeme marmeládu, na marmeládu poklademe piškoty a strouhaná jablka a posypeme skořicovým cukrem.
2. Z mlék a pudinku a cukru si uvaříme hustý pudink (můžeme dochutit rumem), pudink vychladíme.
3. Na vrstvu jablek a skořicového cukru naneseme vychlazený pudink a zarovnáme.
4. Přikryjeme druhým platem těsta, těsto popícháme vidličkou, potřeme vajíčkem.
5. Pečeme ve vyhřáté troubě na 200 stupňů cca 25 minut. Necháme vychladnout a krájíme. Můžeme poprášit moučkovým cukrem.
Drobenkový koláč se strouhanými jablky a vanilkovým pudinkem
Tipy pro práci s listovým těstem
Těsto musí být při práci chladné, aby se máslo neroztékalo. Těsto při válení nemačkáme příliš, aby zůstaly zachovány jednotlivé vrstvy. Při řezání používáme ostrý nůž, aby se vrstvy nelepily. Pečeme při vysoké teplotě 200 – 220 stupňů, aby se vrstvy rychle oddělily a těsto bylo křupavé.
zdroj: cooky.cz, částečně upraveno AI