Mřížkový koláč z lineckého těsta německy “Linzer Torte” pochází ze 17. století a nazvaný byl dle města Linz (Linec). Jeho tradice tedy sahá hodně daleko a taky proběhl od té doby hodně změnami a modernizacemi. Jeho původní podoba byla tak trochu jiná, ale základ stále zůstává. Původně byl připravován z těsta, které obsahovalo tradiční mouku, mleté ořechy, většinou lískovce anebo mandle, máslo a cukr. Naplněn byl většinou rybízovou marmeládou, která kontrastovala se sladkostí těsta a navrchu byla typická mřížka z těsta. Mřížkový koláč byl velice častým zákuskem a já si jej pamatuji od mojí babičky s náplní povidlovou.

Dnešní podoba lineckého koláče zahrnuje moderní variace, ale jeho základní podoba zůstává stejná, křehké těsto a výrazná, chuťově kontrastní náplň. No a dnešní recept je toho důkazem, protože je klasický, dokonce i z klasických a dostupných surovin, kterými jsou tvaroh a jablka. Tak pojďte tvořit.

TIP: podívejte se na podobné koláče- Recept na prošívanou deku a další recepty na mřížkové koláče

Recept na tradiční linecký mřížkový koláč – tvaroh a jablka v hlavní roli

Ingredience na přípravu

Těsto

  • 250 g polohrubé mouky
  • 250 g hladké mouky
  • 1 balíček prášku do pečiva
  • 2 vejce
  • 1 máslo
  • 3 PL mléka

Náplň

  • tvaroh a jablka dle chuti
  • cukr a skořice dle chuti

Postup

1. V misce smícháme mouku, prášek do pečiva, vejce, máslo a mléko a vypracujeme hladké těsto celistvé těsto, které necháme cca půl hodiny odležet v chladu.

2. Těsto rozdělíme na dvě poloviny. První polovinu rozválíme tak, aby pokryla celou formu – dno i strany, kterou jsme vymazali tukem a vysypali moukou.

1. polovina těsta.
1. polovina těsta

3. Na těsto navrstvíme tvaroh a na něj poklademe jablka nakrájené na plátky. Posypeme cukrem a skořicí dle chuti.

4. Druhou polovinu těsta rozválíme a nakrájíme na proužky, ze kterých tvoříme mřížku na povrchu koláče. Nakonec těsto popícháme vidličkou kvůli vzduchovým bublinám.

2. polovina těsta
2. polovina těsta
Výroba mřížek.
Výroba mřížek.

5. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů cca 25 minut do zlatava.

Pečení v troubě.
Pečení v troubě.

6. Po upečení necháme vychladnout a. nakrájíme na kostky. Můžeme podávat jak teplý tak za studena.

Tip na závěr

Zkusila jsem jej upéct i s mákem místo jablek a byl tedy hodně sytý ale výborný. No a s povidly a s mákem to je teprve tradiční chuť, která dohromady prozradí jeho letitou tradici.

Nejlepší koláče, buchty a zákusky z kuchyně Přidejte se do VIP skupiny Nejlepší Zákusky!

Sdílejte Váš názor

Připnout na Pinterest