Ať už nákyp považujete za normální oběd či večeři sladkého typu nebo dezert, určitě si najde místo v kuchařském repertoáru ve vaší rodině. Klasický nákyp si určitě pamatujete z dětství, ať už z domova nebo ze školní jídelny. Pokud tuto tradiční chuť spojíte s osvěžující a sladkokyselou chutí pomerančů, dostane se vám zajímavého chuťového potěšení. Já jsem na rýžový nákyp úplně zapomněla – nikdy se u nás doma vlastně nedělal. A tak je na čase si jej trošku připomenout. Za tuto pochoutku vám sice nejvíce poděkují asi děti, avšak v pomerančové variantě si na něm pochutnají všechny generace. Na přípravu nepotřebujete nic extra zvláštního a celý recept je vlastně zcela variabilní. Já vám ukážu, jak ho máme nejraději my a určitě si skvěle pochutnáte.
Rozhodně tento lahodný pokrm neodsuzujte jen proto, že jde o sladké jídlo. Díky použitým surovinám může mít konzumace nákypu i zdravotní benefity. Rýži velmi lehce strávíte a navíc tělu poskytne energii a dávku vitamínu B. Nesmíme opomenout pomeranče, které jsou nadmíru bohaté na vitamín C, který vám posílí imunitu. Z mléka a vajec do svého těla dostanete dávku bílkovin a vápníku. Pojďme si teda ukázat, jak tuto pochoutku připravíme!
Recept na rýžovo – pomerančový nákyp
Délka pečení v troubě cca 30 minut.
Ingredience pro přípravu
- 1 větší hrnek kulatozrnné rýže
- 2 hrnky mléka
- špetka soli
- 3 lžíce cukru
- plátek másla
- 3 vejce
- 4 pomeranče ( kůra i šťáva )
- rozinky
- ořechy
Omáčka:
- 4 velké pomeranče
- 3 lžíce cukru
- 2 lžičky solamylu
Krok za krokem příprava nákypu
1. Rýži propláchneme a zalijeme mlékem.
2. Poté přidáme špetku soli, cukr a uvaříme.
3. Dále do rýže vmícháme máslo, žloutky, rozinky, ořechy, šťávu a kůru z pomerančů ( trochu kůry si necháme na ozdobu ).
4. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a lehce ho vmícháme do rýže.
5. Rýžovou směs nalejeme do zapékací formy a dáme zapéct do trouby asi na 30 minut.
6. Hotový nákyp vyklopíme, pocukrujeme a posypeme nastrouhanou kůrou.
Pravý rýžový nákyp: Sladká nostalgie z dětství
7. Z pomerančů vymačkáme šťávu a přidáme cukr a solamyl.
8. Dobře promícháme a za stálého míchání svaříme v hladkou a hustou omáčku.
9. Nákyp podáváme s pomerančovou omáčkou.
Něco z historie rýžových dezertů
I v dřívějších dobách, kdy ještě rýže nebyla v evropských spížích zcela běžná, získávaly rýžové dezert na oblíbenosti. Do Evropy se rýže postupně dostala díky obchodníkům ,kteří cestovali mezi Evropou a Asií. Během 19. století se začal rýžový nákyp připravovat v šlechtických kuchyních a už v té době ho rádi kuchaři kombinovali s ovocem, medem nebo ořechy.
Zdroj: Foto a recept Romana Rubášová, redakce cooky.cz, částečně upraveno AI