Vajíčka, na první pohled obyčejná surovina, kterou máme všichni doma a přitom v sobě skrývá tolik možností. Připravte se na cestu, která vám jednoduše představí úpravy a vaření vajec.
Jak vařit vejce, to je taková jednoduchá otázka, a přesto na ni je tolik odpovědí. Pokusíme se nyní rozklíčovat mýty a odhalit vaření vajec, které jsou součástí každodenního kulinářského života.
Vejce Naměkko, Nahniličko nebo Natvrdo? Jak dlouho se vaří…
Všichni máme určitě svůj oblíbený způsob vaření vajec. A přesto je určitě užitečné si zopakovat, jak dlouho se vaří vejce naměkko, nahniličku a natvrdo. Chcete mít žloutek dokonale tekutý? Stačí přesně stopnout pět minut a máte vejce naměkko. Sedm minut vás dovede k polotekutému žloutku a vejci nahniličko, devět minut zaručí dokonale natvrdo uvařené vejce. Vyzkoušejte si to nyní s námi a uvidíte.
Trik s teplotou a vroucí vodou
Vaříte vajíčka ve studené vodě, protože to tak dělají všichni? My doporučujeme vložit vejce, které má pokojovou teplotu, přímo do vroucí vody. Ptáte se proč? Věděli jste, že bílkovina ve vajíčku se začíná srážet už při 60 stupních? To je důvod, proč vkládáme vejce do vroucí vody, abychom měli kontrolu nad výsledkem.
Další úpravy vařených vajec:
1. Vejce do skla – tento název zní úchvatně, ale není to nic speciálního, je to oloupané vajíčko, které bylo uvařeno naměkko. Jen vejce ve skle rozpůlíme pomocí lžičky, aby byl hezký efekt a podáváme posypané bylinkami a čerstvě namletou solí a pepřem. Nebo můžete pod vejce dát různé pomazánky, například avokádová a k tomu opečený toast, uvidíte že s tímto pokrmem budete doma za hvězdu.
2. Ztracené vejce – další známý název tohoto vejce je: Pošírované vejce. Na názvu tolik nezáleží, ale na úpravě ano, oboje je to samé a postup na přípravu je následující:
- Ztracené vejce se vaří bez skořápky a to tak, že vejce vyklepneme do vroucí vody s lžící octa. Vejce se vkládá do vytvořeného výru z vody a vaří se 2 – 3 minuty. Jak přesně na to, najdete v našem receptu na Vejce Benedikt.
Tato forma úpravy se hodí k podávání polévek, nebo do omáček – jako je koprová, houbová a jiné. Nebo podávejte vejce jen na opečeném toastu se šunkou a sýrem.
Jak na vyproštění vajec ze skořápky
Všechny vejce se nejlépe loupou ponořená ve studené vodě, další výhody podvodního loupání jsou v tom, že zbytky skořápek vám nebudou zůstávat na rukou.
Postup je následující: nožem nasekněte skořápku a pak pomocí prstů oloupeme skořápku, loupeme pod vodou.
Loupejte vajíčka vždy co nejdříve po uvaření, tím se pak lépe skořápka z vajec odejme!
Na přilnavosti skořápky mají vliv i věci, které my neovlivníme ani pomocí techniky, a to je stáří vajec. Většinou platí, že čím je starší vejce, tím se lépe loupe, protože starší vejce má pod skořápkou více vzduchových bublin a díky tomu již při vaření tyto vejce popraskají.
Doufáme, že vám tyto tipy pomohly. Pokud máte své osvědčené tipy, podělte se o ně s námi, těšíme se!
Na závěr 10 vybraných nejlepších receptů s vejci – ideální ke snídani
- recept na Turecká vejce ke snídani
- Vejce v toustovém sendviči na pánvi
- recept na Dokonalá míchaná vajíčka – postup krok za krokem
- Luxusní míchaná vajíčka od profesionálů
- recept na snídaňovou senzaci: Plněná vaječná tortilla uzeným lososem
- Neuvěřitelně lahodný omeletový toast
- recept na Vajíčkový salát s majonézou, sýrem a česnekem
- dokonalá klasika: recept na Vajíčkovou pomazánku
- Obložený chléb s volským okem na bazalkovém pestu
- Jednoduchá vaječná omeleta se sýrem