V naší rodině se často podával vývar s játrovými knedlíčky. Pamatuji si na tu vůni, která naplnila byt – aroma silného vývaru a česnekové tóny, které upozorňovaly na játrové knedlíčky. Játrové knedlíčky jsou jednou z mých nejoblíbenějších zavářek do polévky. Jsou jednoduché na přípravu, jen musím počítat s nějakým časem a zašpiněným nádobí na víc.
Tento recept o který bych se s vámi dnes ráda podělila je rodinný. Když připravuji játrové knedlíčky, vracím se myšlenkami zpět do babiččiny a maminčiny kuchyně. Napište mi, jaký je váš recept na játrové knedlíčky.
Zajímalo mne, jak se játrové knedlíčky dostaly do naší české kuchyně. Předávám informace, které jsem o nich zjistila. Původně byly knedlíčky oblíbenou zavářkou v německé a rakouské kuchyni. Jelikož tyto země jsou našimi sousedy, tak asi není překvapením, že se dostaly i k nám. Jejich popularita je díky kombinaci jednoduchých ingrediencí a výrazné chuti. Polévka s játrovými knedlíčky i krásně zasytí.

Recept na Játrové knedlíčky
Potřebné vybavení
- ruční mixér pokud nemáte stačí nůž
- Mísa
- Hrnec
Suroviny
- 200 g jater ((kuřecí nebo vepřové))
- 2 ks vejce
- 2 lžíce majoránky
- 3-4 stroužky česneku (prolisovaný)
- 100 g strouhanky
- sůl a pepř (na dochucení)
Postup
- Játra si očistíme a nasekáme je.
- V míse smícháme veškeré suroviny: nasekaná játra, vejce, majoránku, česnek, sůl a strouhanku. Vše důkladně promícháme. Necháme cca 10 minut odstát, aby se chutě propojily.
- Z uvedených surovin, navlhčenými rukami, vytvarujeme knedlíčky.
- Do vroucí vody dáme vařit knedlíčky, nebo rovnou dáme zavařit do vývaru. Knedlíčky vaříme 5 – 10 minut. Čas vaření se odvíjí od velikosti knedlíčků. Hotovo, dobrou chuť.
Poznámky
- Pokud máte čerstvou petrželku nebo pažitku, přidejte ji do knedlíčků.
- Milovníci cibule mohou přidat najemno nasekanou cibuli, kterou doporučujeme nechat zesklovatět na másle.
- Jestli jste labužníkem pikantnějších tónů, přidejte si do knedlíčkové směsi nakrájenou chilli papričku.