Pečený bůček je součástí repertoáru české tradiční kuchyně, který výborně chutná a jeho příprava je opravdu velmi jednoduchá. Já jsem si připravila vlastní směs, kterou se můj bůček odlišuje a v průběhu pečení podle potřeby masíčko potírám. Tento tradiční recept je oblíbený pro svou chuť, jednoduchost a univerzálnost. U nás máme rádi kůži pěkně vypečenou na křupnutí. Pečený bůček je dobrý i studený, což je jeho výhodou.
My si tentokrát připravili bůček jako pohoštění na silvestrovský večírek a jedl se tedy spíše studený. Máme ho rádi i jako pokrm k obědu. Když pečený bůček podáváme teplý, tak s knedlíkem či vařeným bramborem a dušeným zelím či s vařeným špenátem.
Tato verze pečeného bůčku je božská a všichni se po něm můžeme utlouct ať je podávaný studený nebo teplý. Další benefit tohoto pokrm mu je jeho snadná příprava i vaření, zvládne to opravdu každý. Připravíme si směs z koření, oleje a jablečného octa – tím bůček potřeme a zbytek za nás vykouzlí trouba. Doba pečení je cca 120 minut. Když podáváte pečený bůček nastudeno, je výborný s čerstvým pečivem, všemi možnými druhy hořčic, kysaným zelím, kyselou okurkou a dalšími pochutinami.
Jak připravujete bůček vy? Pošlete nám vaše recepty a inspirujte naši komunitu nadšených kuchařů.
Recept na pečený bůček
Potřebné ingredience:
- 2 kg vepřového bůčku – s kostí nebo bez (s kůží)
- 1 palici česneku (prolisovaný)
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce mleté papriky
- 1 lžíce kmínu
- 2-3 lžíce jablečného octa
- 2 lžíce soli, aby byl bůček pořádně prosolený ze všech stran
Postup:
1. Připravíme si směs z koření, česneku, oleje a jablečného octa.
2. Nyní si kůži bůčku nařežeme na čtverečky.
3. Vytvořenou směsí z koření potřeme bůček ze všech stran.
4. Takto připravený bůček dáme do předehřáté trouby a pečeme na 180 stupňů po dobu minimálně 120 minut. Pečeme do zlatavé barvy, aby kůže byla krásně křupavá.
Hotovo, upečený bůček podáváme teplý nebo studený.
Dobrou chuť.
Zdroj: autorský text cooky.cz, částečně upraveno AI