Rakouská kuchyně je známá svou bohatostí a zajímavou paletou chutí. Ale co se týče Vídeňského knedlíku, zde vidím velkou asociaci k našemu Karlovarskému knedlíku. Kde tato verze knedlíků vznikla jako první se asi nikdy nedozvíme, ale proč si nerozšířit knedlíkové portfolio o tento Vídeňský knedlík.
Vídeňský knedlík se dělá na několik způsobů, buď identicky jako náš karlovarský knedlík, nebo se k němu přidá restovaná cibulka, nebo uzený špek. My si ukážeme variantu s restovanou cibulkou, kdo bude chtít může přidat i špek. U uzeného špeku mějte pouze na paměti, že ho musíte na malé kousky nakrájet a vyškvařit (do zesklovatění), než ho dáte do těsta.
Příprava vídeňských knedlíků se může na první pohled zdát jako složitá, ale s tímto návodem, to zvládne každý.
Recept na Vídeňský knedlík
Potřebné suroviny:
- 6 kusů starších housek nebo rohlíků
- 1 velká orestovaná cibule + olej/sádlo na orestování 1 lžíce
- 2 vejce (oddělíme žloutky a z bílků vyšleháme pevný sníh)
- 200 ml mléka
- 2 lžíce hrubé pšeničné mouky
- 1/2 svazku hladkolisté petržele (volitelné)
- špetka soli
Postup:
1. Pečivo nakrájíme na malé kostičky, pečivo dáme opéct do trouby, aby zezlátlo. Kdo nechce opékat v troubě můžeme pečivo opéct na 120 g másla, opékáme opět dozlatova. Po opečení pečivo necháme vychladnou.
2. Mezitím co chladne pečivo orestujeme si na oleji/sádle cibulku – restujeme do zlatova, pozor ať se vám nepřipálí, zhořkla by.
3. V mléce rozšleháme žloutky. Vychladlé, opečené pečivo zalijeme mlékem se žloutky. Necháme pečivo takto odstát, aby pečivo natáhlo do sebe co nejvíc mléka.
4. Nyní vmícháme orestovanou cibulku. Z bílků vyšleháme sníh. Sníh s moukou a solí vmícháme do připravené směsi. Kdo chce čerstvé bylinky, též si přidá. Těsto máme hotové, nyní jdeme vytvarovat knedlíky.
5. Vytvarujeme šišky, které zabalíme do látkového ubrousku nebo potravinové fólie. Takto připravené šišky dáme vařit do vroucí osolené vody na 25 minut.
6. Hotové knedlíky ihned krájíme a podáváme.
Dobrou chuť.