V srdci Karlových Varů, města známého svými léčivými prameny a noblesní atmosférou, se skrývá jiný klenot české kulinářské tradice a tím jsou karlovarské knedlíky. Tyto knedlíky, ačkoliv ne tak slavné jako karlovarské lázeňské oplatky, jsou zahaleny tajemstvím. Dodnes pořádně nevíme, zda doopravdy karlovarské knedlíky pochází z Karlových Varů a nebo je to jen shoda jmen.
Karlovarské knedlíky jsou symbolem ojedinělé chuti. Tyto knedlíky patří k nejmladším zástupcům knedlíku. Před karlovarskými knedlíky byly houskové a bramborové, a tak ukazují, jak se posunul um českých hospodyň.
Karlovarské knedlíky jsou nadýchanější a lehčí oproti svým předchůdcům. Další jejich specifikum je, že se vaří v ubrousku nebo ve folii.
Recept na Karlovarský knedlík
Potřebné suroviny:
- 300 g nakrájeného na kostičky rohlík (rohlík ideálně 2 dny staré)
- 125 g hrubé mouky
- 2 vejce (oddělíme si žloutky od bílků)
- 250 ml mléka
- nasekaná petrželová nať
- sůl, pepř na dochucení
- muškátový oříšek
Postup:
1. Rohlíky nakrájené na kostičky dáme na plech a necháme je oschnout nebo opečeme v troubě.
2. Nasekanou petrželovou nať přidáme k pečivu. V misce smícháme mléko se žloutky a hrubou moukou, vše pořádně promícháme. Jakmile vznikne hladké těstíčko, osolíme, opepříme a okořeníme muškátovým oříškem.
3. Nyní si vyšleháme bílky v pevný sníh.
4. Teď všechny suroviny smícháme dohromady – k rohlíkům s petrželí přidáme vzniklé těstíčko a promícháme. Když máme vše promíchané vmícháme do opatrně vyšlehané bílky.
5. Ve velkém hrnci dáme vařit osolenou vodu.
6. Z těsta si vytvoříme špalíčky, které dáme buď do plátýnka nebo do folie a dobře zabalíme. Takto připravené knedlíky dáme vařit do vroucí vody.
7. Vaříme 20 minut. Po vyndání knedlíky propícháme a necháme chvíli odpočinout. Poté knedlíky rozbalíme nakrájíme a podáváme k pokrmu.
Dobrou chuť.
Recepty na různé další druhy knedlíků
- recept na bramborové knedlíky
- rychlé, 20 minutové bramborové knedlíky z horkých brambor
- hrníčkové houskové knedlíky
- houskový kynutý knedlík