Když se řeknou halušky, většina Čechů si vybaví ty se zelím. Nelze popírat jejich chuť, avšak ty pravé, originální, jsou jen jedny – ty slovenské národní s brynzou.
Brynzové halušky jsou tradiční slovenský pokrm, který se právem řadí mezi národní speciality. Základem tohoto jídla jsou malé bramborové noky, které se připravují z jemně nastrouhaných brambor, mouky a soli. Tyto halušky se vaří ve vroucí vodě až do měkka a poté se kombinují s brynzou. Co je vlastně brynza? Jde o sýr, který se vyrábí z ovčího mléka a bez kterého si pravé slovenské halušky snad ani nedokážeme představit. U nás není tolik používaná, na druhou stranu na Slovensku jsou ovčí salaše, kde seženete výtečnou brynzu, nadprůměrně běžné. Brynza, svým jemně slaným a pikantním nádechem, dodává haluškám specifickou a výraznou chuť, která je nezaměnitelná. Pokrm se často doplňuje opečenou slaninou, která přidává křupavost a další vrstvu chuti a posypává čerstvým koprem nebo pažitkou pro osvěžení.
Brynzové halušky jako kulturní rituál
Příprava brynzových halušek je nejen kulinářským zážitkem, ale také kulturním rituálem, který často spojuje rodiny a přátele u jednoho stolu. V mnoha slovenských domácnostech se tento pokrm připravuje při zvláštních příležitostech nebo svátcích, kdy se všichni shromáždí a společně si vychutnávají tuto lahůdku. Brynzové halušky jsou skvělým příkladem toho, jak jednoduché ingredience mohou být přeměněny na nezapomenutelný a lahodný pokrm.
Recept na brynzové halušky se slaninou
Potřebné vybavení
- 1 Velký hrnec
- 1 Pánev
- Síto na halušky
- Struhadlo
Suroviny
- 600 g Brambor
- 250 g Mouky
- 1 ks Vejce
- 400 g Brynzy
- 400 g Zakysané smetany
- 2 lžíce Sádla
- 400 g Anglické slaniny (nebo špeku)
- 1 stroužek Česneku
- Sůl a pepř
Postup
- Brambory si oloupeme a najemno nastrouháme na ručním struhadle, nikoliv v žádném případě v robotu.
- Do nastrouhaných brambor přidáme vejce a hladkou mouku.
- Množství mouky záleží na odrůdě a stáří brambor, můžeme přidávat, kolik potřebujeme pro ideální konzistenci jako u běžných knedlíků, ale radši mírně řidší.
- Dochutíme solí.
- Smícháme si brynzu a zakysanou smetanu.
- Prolisovaný česnek přidáme do brynzy, kterou ještě osolíme a opepříme.
- Do velkého hrnce si dáme vařit osolenou vodu.
- Pro vaření halušek je nejlepší mít doma síto na halušky, který postupně těsto pasírujete a prokapává do vody, kde se vaří.
- Lze také vařit bez síta a to tak, že na prkénku postupně ukrajujete kousíčky a sypete do vody.
- Uvařené halušky vyplavou a postupně je vyndáme. Pokud děláte velké množství halušek a voda je již velmi hustá, musí se vyměnit.
- Do vařících halušek vmícháme připravenou brynzu.
- Na pánvi si opečeme na kostičky nakrájenou slaninu, Slováci vám vždy doporučí opečený špek.
- Podáváme zalité zakysanou smetanou a posypané slaninou.