Každý rok se v polovině listopadu české domácnosti a restaurace připravují na tradiční oslavu svátku svatého Martina. Ten nejdůležitější pokrm, který nesmí chybět na žádném stole je pečená husa. Přestože je svatomartinská husa tradičním pokrmem, který má své kořeny v minulosti, stále je oblíbeným jídlem. Spojení klasických surovin jako jsou jablka, cibule, bramborové lokše a červené zelí, přináší na stůl jídlo, které chutné a působivé.
U nás doma se připravuje husa s nádivkou. Tato nádivka se skládá z jablek, cibule a medu. Díky této kombinaci surovin dodává nádivka huse zajímavý nádech a chuť.
K pečené huse se skvěle hodí bramborové lokše, které jsou jemné a skvěle tak doplňují sytost husího masa. Tyto tradiční placky jsou připravené z vařených brambor, mouky a soli. Vytvarované placky z bramborového těsta se opékají na suché pánvi, dokud nezískají zlatavou barvu.
Samozřejmě u jídla nesmí chybět dušené zelí, u nás je nejoblíbenější červené zelí. Jeho mírně sladká a kyselá chuť dodává pokrmu svěžest.
Jak připravujete Svatomartinskou Husu vy? Podělte se s námi o vaše recepty.
Recept na Pečenou husu s jablečnou nádivkou a s bramborovými lokšemi
Potřebné vybavení
- Trouba
- Pekáč
- Hrnec
- Struhadlo
- Nůž
- mísu na míchání
- Pánev
- Váleček
- Vál
Suroviny
Pečená husa s nádivkou:
- 1 celá husa
- 5-6 ks velkých jablek (2 jablka pokrájená na kostičky, zbytek rozkrájené na větší čtvrtky)
- 5 ks cibulí (může být kombinace červené a bílé) (2 nakrájené na kostičky, zbytek rozkrájené na větší čtvrtky)
- 2 lžíce sádla
- 2 lžíce medu
- sůl, pepř a kmín (na dochucení)
Bramborové lokše:
- 1 kg uvařených brambor (ve slupce a nastrouhané najemno)
- 250 g polohrubé mouky (plus mouku na posypání válu)
- sůl na dochucení
- výpek z husy na potření hotových lokší
Postup
Pečená husa s nádivkou
- Nejprve si připravíme nádivku: na sádle restujeme nakrájenou cibuli a nakrájené jablka. Jakmile jablka změknou, dochutíme je solí, pepřem a kmínem. Na závěr přidáme med a chvíli ještě povaříme. Takto připravenou nádivku dáme na stranu a necháme vychladnout.
- Nyní si připravíme husu: husu důkladně osolíme a okmínujeme ze všech stran, i zevnitř. Takto nasolenou husu naplníme připravenou nádivkou. Zbylé cibule a jablka pokrájíme na širší čtvrtky a rozprostřeme okolo husy.
- Připravenou husu vložíme do předehřáté trouby a pečeme 4 hodiny na 150 stupňů. V průběhu pečení odebíráme tuk, pokud je ho příliš a zároveň přelíváme tuk přes husu. Pokud by husa moc rychle zlátla přikryjte ji alobalem (záleží na troubě).Nezapomeňte husu v polovině pečení otočit. Když je husa měkká a krásně zlatá, je hotová.
Bramborové lokše:
- Oloupané a uvařené brambory si nastrouháme najemno. K nastrouhaným bramborám přidáme mouku a osolíme je. Ze surovin vypracujeme těsto.
- Pomoučníme si vál a vyválíme z těsta tenkou placku. Bramborovou placku zprudka opečeme na suché pánvi (bez tuku), z obou stran do zlatova.
- Hotové lokše potřeme výpekem z husy.
- Hotovo – nyní vše zkompletujeme na talíř a můžeme podávat. Dobrou chuť.
Více informací o Svatomartinských tradicích se dozvíte v našem článku Svatomartinské slavnosti, tradice která nás těší.
TIP: přidejte se do naší facebookové kuchařky s inspiracemi a recepty: Nejlepší recepty z kuchyně.