Pokud toužíte po hutné, poctivé a výživné české polévce, pak je polévka z kysaného zelí s klobásou tou správnou volbou – recept níže. Hustota polévky je taková, že v ní stojí lžíce, což je důkazem její vydatnosti. Zelňačka je tradičním pokrmem české kuchyně, kde hlavní roli hrají kvašené zelí, které je bohaté na vitamíny a minerály. Základem této polévky je cibule orestovaná na sádle, dochucená sladkou paprikou a drceným kmínem, do které se přidávají brambory a kousky opečené klobásy.
Co budete na zelňačku potřebovat a bez čeho se neobejdete
Zelňačka je tradiční česká polévka z kysaného zelí. Cibule orestovaná na sádle spolu s paprikou a kmínem tvoří základ této lahodné a pikantní polévky. Přidávají se do ní brambory a kousky klobásy, které jsou opečené na troše tuku. Tato vydatná polévka je nejen chutná, ale také plná vitamínů a minerálů. Neobejdete se bez Kysaného zelí, brambor, cibule, mouky, cukru, vývaru, vepřového sádla, sladké papriky, bobkového listu, drceného kmínu, soli a pepře na dochucení a hlavně klobásy.
Recept na dokonalou zelňačku
Časová náročnost: příprava 20 min, vaření: 20 min, celkem 40 min, počet osob: 4
Ingredience
- 400 g kysaného zelí
- 2 polévkové lžíce vepřového sádla
- 3 střední cibule
- 80 ml mouky (na zahuštění polévky)
- 1 polévková lžíce sladké mleté papriky
- 1/2 lžičky drceného kmínu
- 1 a 1/4 litru zeleninového vývaru
- 4 střední brambory
- 2 bobkové listy
- 60 g cukru krystal (přesné množství cukru závisí na sladkosti použitého kysaného zelí)
- 1/4 lžičky mletého černého pepře
- 1/2 polévkové lžíce soli
- 200 g klobásy (vaší oblíbené)
Postup přípravy
1. Příprava Cibule: Oloupejte a nadrobno nakrájejte 3 střední cibule. V hrnci se silným dnem rozehřejte 2 polévkové lžíce tuku na střední teplotu. Přidejte cibuli a opatrně ji restujte, dokud nezměkne a lehce nezhnědne, což trvá přibližně 5 minut. Míchejte.
2. Přidání Koření a mouky: Trochu snižte teplotu. K cibuli přidejte 80 ml mouky, 1 polévkovou lžíci mleté sladké papriky a 1/2 lžičky drceného kmínu. Stále míchejte minutu až minutu a půl, aby se koření a mouka dobře propojily.
3. Přidání vývaru: Postupně přidávejte 1,25 litru zeleninového vývaru. Vždy po dávkách, stále míchejte, aby se netvořily hrudky. Přiveďte k varu.
4. Příprava Zelí a brambor: Slijte 400 g kysaného zelí, ale část nálevu si nechte stranou pro případné okyselení polévky na později. Zelí neoplachujte – pokud je třeba, nakrájejte ho na menší kousky. Oškrábejte a nakrájejte 4 střední brambory na malé kostky o velikosti přibližně 1,2 cm.
5. Vaření Polévky: Do polévky přidejte kysané zelí a brambory. Přidejte také 2 bobkové listy. Snižte teplotu, přikryjte hrnec a nechte polévku probublávat asi 20 minut.
6. Dochucení: Polévku dochuťte 1/2 polévkové lžíce soli, 1/4 lžičky mletého černého pepře a 60 g krystalového cukru. Pokud polévka není dostatečně kyselá, přidejte trochu šťávy z kysaného zelí, který jste si dali stranou.
7. Příprava Klobásy: Nakrájejte 200 g klobásy na kolečka a orestujte na sádla. Přidejte opečenou klobásu do polévky a zamíchejte.
Tip na Podávání:
Podávejte teplou s plátkem čerstvého chleba. Pro jemnější chuť můžete polévku ozdobit kopečkem zakysané smetany a trochou nasekané zelené petrželky.
Dobrou chuť!
Jak znají Zelňačku naši sousedé
Kysané zelí je pokrm typický pro střední a východní Evropu. Naše sousední země mají na jídelníčku také polévku podobnou zelňačce
- Slovensko: Kapustnica – Slováci vaří kapustnicu jako vánoční polévku.
- Německo: Kohlsuppe, Krautsuppe, Sauerkrautsuppe.
- Ukrajina: Kapustnyak.
- Polsko: Kapuśniak, Kwaśnica.
Užitečné Tipy
- Brambory v kyselém prostředí mohou mít problém s vařením do měkka, proto je nakrájejte na malé kostky.
- Množství cukru a soli závisí na chuti použitého kysaného zelí a vývaru.
- Polévka chutná druhý den ještě lépe, při ohřívání přidejte trochu vody a promíchejte.
- Klobásu můžete nahradit uzeným masem
Historie a tajemství Zelňačky
Zelňačka, tradiční česká polévka z kysaného zelí, má své kořeny hluboko v historii střední Evropy. Přestože se dnes tato vydatná polévka těší oblibě po celé České republice, její historie sahá až do středověku, kdy se kysané zelí stalo základní potravinou díky svým konzervačním vlastnostem a vysokému obsahu vitamínu C, což bylo v zimních měsících životně důležité. Kysané zelí se začalo používat ve střední Evropě v 9. století, kdy bylo fermentační umění přineseno z Asie, pravděpodobně přes Mongoly, kteří si cenili kysaného zelí pro jeho schopnost dlouhodobě uchovat vitamíny a minerály.
Jedna z méně známých zajímavostí je, že zelňačka byla původně považována za jídlo chudých. V dobách, kdy maso bylo luxusem, zelňačka poskytovala potřebné živiny a energii pro těžkou fyzickou práci. Přidávání klobásy nebo jiného masa do polévky přišlo později, když se stravovací návyky staly bohatšími a maso dostupnějšími. Za dob husitských válek v 15. století se zelňačka stala populárním jídlem mezi husitskými vojáky. Kysané zelí bylo snadno dostupné, snadno skladovatelné a poskytovalo nezbytné živiny pro vojáky na tažení. Tato polévka byla často vařena v polních kuchyních a dodávala vojákům sílu a vytrvalost.
Komentáře nelze přidávat