Tato variance pokrmu u nás často startuje léto a většinou v září i zakončuje. Bavíme se o kotlíkovém guláši, který připravujeme venku na ohni. Nikam nespěcháme a pro co nejlepší chuť vaříme pomalu během rozmlouvání s přáteli a rodinou. Pokud by to někomu nebylo jasné, radši to připomeneme. Nejedná se o klasický guláš, který Češi většinou konzumují s knedlíkem. Tento recept je známější spíše u našich východních bratrů na Slovensku. Jde o gulášovou polévku s bramborami, která je díky přípravě na ohni provoněna přírodou. Tento recept se používá v různých variacích po celém Slovensku a záminka k jeho přípravě se vždy najde.
Recept na tradiční kotlíkový guláš
Délka přípravy 30 minut, délka vaření minimálně 2 hodiny. 40 porcí.
Ingredience pro přípravu
- 3,2 kg hovězího masa (nebo půl na půl vepřové hovězí)
- 1,5 hrnku oleje
- 8 velkých cibulí
- 8 stroužků česneku
- 2 kg brambor
- 3 lžíce majoránky
- 4 lžíce červené papriky
- 1 lžíce kajenského pepře
- 1 lžička černého mletého pepře
- 2 lžíce soli
- pivo (volitelné)
Postup přípravy
1. Nejdříve si nakrájíme cibuli a olej rozpálíme v kotlíku.
2. Do rozpáleného oleje přidáme cibuli a smažíme dozlatova.
3. Přidáme na kostičky nakrájené maso a ze všech stran opečeme, aby se zatáhlo. Pokud máme vepřové i hovězí, hodíme do kotlíku nejdříve hovězí a vepřové o chvíli později.
4. Nyní zalejeme vodou přibližně z 2/3 kotlíku. Ideálně vařící z konve, pokud vaříme doma na zahradě a máme přístup k elektrice.
5. Vařící vodu přidáváme průběžně, jak se voda vypařuje.
6. Nyní přidáme veškeré sypké koření kromě majoránky a zamícháme.
7. Zakryjeme a dusíme na mírném ohni minimálně hodinu. Během toho si oloupeme a na kostky nakrájíme brambory. Pozor 2 brambory si necháme v celku.
8. Jakmile usoudíme, že je maso téměř hotové, přidáme nakrájené brambory a majoránku.
9. Nastrouháme si česnek i zbylé 2 brambory v celku na jemném struhadle a přidáme do guláše.
10. Brambory nám výborně zahustí guláš bez použití mouky a jiných náhražek.
11. Pokud se nám zdá guláš příliš hustý, můžeme přidat trochu tmavého piva.
12. Podáváme s čerstvým chlebem.
Výběr kotlíku na guláš
Existují 2 základní komfortní řešení, jak si můžete venku vařit v kotlíku. Je jich k dispozici samozřejmě mnohem více, ale u těchto 2 nepotřebujete žádné stavební úpravy a připraveno máte během pár minut.
Levnější variantou je zakoupení kotlíku na trojnožce. Pořídíte vlastně kotlík ideálního objemu s pokličkou(vždy doporučujeme minimálně 10 litrů nebo i více), dále speciální trojnožku, na kterou se kotlík zavěsí a samozřejmě pořádnou kotlíkovou vařečku. Výhodou tohoto řešení je cena, nevýhodou, že vždy musíte rozdělávat pod kotlíkem ohniště.
Mírně dražší, zato mnohem komfortnější varianta je pořízení již kompletního kotlíku s ohništěm, kdy zatápíte přímo pod kotlíkem v nádobě. Jde o skvělý vynález a my si ho nemůžeme vynachválit. V podstatě můžete celý proces přestěhovat o několik metrů jinam i během vaření.