Strouhaný křen už někdy ochutnal snad každý z nás. Nastrouhaný křen s jablky koupíte v každém supermarketu. Jde v podstatě o povinnou přílohu k uzenému masu nebo například vepřovému kolenu. Tato pikantní příloha má v České republice obrovskou tradici a spousta gurmánů má strouhaný křen v lednici po celý rok. Název vejmrda pochází ze starých českých kuchařek, spousta mladších generací již křen pod tímto názvem nezná. Příprava domácí vejmrdy podle receptu je velmi jednoduchá. Komu roste doma na zahrádce křen tak ví, že je to vlastně samorost a nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Pojďte si tedy připravit tuto dobrotu k masu.
Recept na vejmrdu
Délka přípravy 20 minut.
Ingredience pro přípravu
- 4 lžíce kořene křenu
- 2 sladká jablka
- 1/2 lžíce cukru
- 1 lžíce jablečného octa
- 1 lžička soli
- 120 ml hovězího nebo vepřového vývaru
Postup přípravy
1. Nejdříve si čerstvý křen oloupeme a ručně najemno nastrouháme.
2. Taktéž si oloupeme a nahrubo nastrouháme jablka.
3. V míse si jablka promícháme s křenem a přisypeme cukr.
4. Dále přidáme sůl, jablečný ocet a vývar a vše spolu dobře promícháme.
5. Křen můžeme podávat. Suroviny si upravte dle svých chutí.
Křen jako synonymum pro zdraví
Křen disponuje mnoha zdravotními benefity. Obsahuje spoustu různých antioxidantů, které přispívají k prevenci chronických onemocnění. Křen má silné antibakteriální vlastnosti a dříve se také používal léčbě nachlazení a respiračních onemocnění. Je také oblíbený díky protizánětlivým účinkům a velkému obsahu vitamínu C, draslíku a vápníku.
Kde se vzal jablečný křen a jakou má Vejmrda historii
Tento jedinečný pokrm vznikl pravděpodobně v oblasti Moravy, kde byl oblíbeným doplňkem slavnostních jídel. Kombinace nastrouhaných jablek a strouhaného křenu vytváří harmonii mezi sladkostí a štiplavostí, což činí vejmrdu jedinečnou pochoutkou. V minulosti byl křen považován za léčivou rostlinu a jablka byla dostupným zdrojem vitamínů, což z vejmrdy činilo nejen chutný, ale i zdravý doplněk stravy. Jablečný křen se tradičně podává k pečenému masu, zejména k vepřovému, ale také k uzeninám a sýrům, kde jeho výrazná chuť skvěle doplňuje ostatní ingredience. Jeho příprava je jednoduchá, což přispělo k jeho popularitě i v moderní kuchyni. Vejmrda je také oblíbenou součástí vánočního a velikonočního stolu, kde symbolizuje hojnost a zdraví.