Angličáky neboli anglické rohlíky jsou skvělým slaným pečivem, které vyniká díky křupavému těstu a chutné slanině na povrchu. Jsou oblíbené jako rychlá svačinka nebo vydatná součást snídaně. Tento recept kombinuje klasické kynuté těsto s tenkými plátky slaniny, které se při pečení stanou zlatavě křupavými.
U přípravy angličáků začínám nejprve základním těstem z mouky, droždí, mléka, másla a vajec, které se nechá kynout. Dokud nezdvojnásobí svůj objem. Poté těsto rozválím, rozdělím na trojúhelníky a stočím do tvaru rohlíků, které se nechají ještě chvíli kynout. Před pečením je možné je potřít žloutkem pro krásnou zlatavou barvu. Vytažené z trouby, lákají svou vůní a zlatavou kůrkou, která při zakousnutí jemně křupne.
Recept na domácí angličáky
Délka pečení v troubě 15 minut. 12 porcí.
Ingredience pro přípravu
Těsto:
- 300 g vody
- 500 g hladké mouky
- 20 g droždí
- 8 g soli
- 5 g cukru
- 60 g oleje
Navrch:
- 12 plátků sýra
- 24 plátků anglické slaniny
Postup přípravy
1. Do vlažné vody nasypeme cukr a rozdrobíme kvasnice, poté necháme 10 minut na teplém místě vzejít.
2. K připravenému kvásku přidáme mouku a přisypeme ostatní ingredience. Hnětením vypracujeme hladké těsto.
3. Těsto přikryjeme utěrkou nebo folií a necháme na teplém místě 1 hodiny kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
4. Nakynuté těsto vyklopíme na vál a rozdělíme na 12 kousků, poté uděláme z každého kousku kuličku a necháme ještě 5 minut odpočinout.
5. Každý nakynutý kousek rozválíme na trojúhelník a od nejdelší strany smotáme směrem ke špičce do tvaru rohlíku, potom rohlíky ještě trošku poválíme aby vrstvy přilnuly.
6. Rohlíky skládáme na plech s pečícím papírem smotanou špičkou dolu, aby se rohlík nerozmotával, poté necháme 30 minut na plechu odpočinout.
7. Po vykynutí dáme na každý rohlík plátek slaniny v pokojové teplotě a pečeme na 230°.
8. Za 10 minut přidáme plátek sýra a druhý plátek slaniny, celé pečeme ještě dalších 5 minut.
9. Po vychladnutí můžeme podávat.
Původ anglických rohlíků
Angličáky nejsou ve skutečnosti typickým anglickým pečivem a jejich název tedy může být zavádějící. Původ tohoto pečiva je totiž spíše český nebo středoevropský, ačkoli název odkazuje na anglickou slaninu, která je v tomto receptu klíčovou ingrediencí.