Kaldoun je typická polévka, která se servíruje během podzimních měsíců a na Svatomartinské svátky je neodmyslitelnou součástí menu. Zavzpomínala jsem si dnes na babičku a snažila jsem se co nejvíc uvařit polévku podle její receptury. Vždy mi říkala, že základem této polévky je „Pomalý vývar, bez spěchu”. Každý má ve své rodině či kraji svou verzi kaldounu. Představím vám dnes verzi, kterou vaříme u nás doma.
Moje verze Kaldounu může připadat někomu málo krémová, dalším zase moc složitá apod, ale myslím si že žádná verze není ta správná. Tu správnou verzi si každý musí udělat dle svých chutí a představ o tomto pokrmu.
Můj kaldoun je zahuštěný moukou, ale ne příliš, jelikož máme raději verzi víc vývarovou, i tak je polévka velmi bohatá a zasytí. Vývar je připravený z krůtích křídel a kuřecích žaludků, maso z křídel oberu, žaludky pokrájím a přidám do hotové polévky. Dále máme rádi játrové knedlíčky. Ty mé jsou tentokrát připravené z husích a drůbežích jater. Pokud by měl stále někdo pocit, že polévka není dostatečně sytá může podávat ještě s těstovinovými nudlemi.
Jak připravujete Kaldoun vy? Podělte se o s námi o váš recept nebo napište do komentáře co byste změnili nebo přidali.
Recept na Drůbeží Kaldoun s játrovými knedlíčky
Potřebné suroviny na VÝVAR:
- 4 velká krůtí křídla a 500 g kuřecích žaludků
- 4 ks mrkve (dvě mrkve do vývaru dvě nastrouhané do hotového vývaru)
- 2 ks petržele (jedna petržel do vývaru a jedna nastrouhaná do hotového vývaru)
- 2 ks bobkového listu
- 6 ks celého pepře
- 4 ks nového koření
- 4 lžíce hladké mouky (na zahuštění polévky)
- 50 g másla (na zahuštění polévky)
- 1 ks cibule
- 2 stroužky česneku
- sůl a pepř (na dochucení)
- petržel nebo pažitku (čerstvé bylinky na servírování)
Potřebné suroviny na JÁTROVÉ KNEDLÍČKY:
- 200g jater (mám mix husích a kuřecích)
- 80g strouhanky
- 2-3 stroužky česneku
- 1 lžíce majoránky
- 1 vejce
- sůl a pepř na dochucení
Postup:
1. Připravíme si vývar:
Začněte tím, že si připravíme velký hrnec, do kterého dáme krůtí křídla a kuřecí žaludky (můžete použít i jiné vnitřnosti podle chuti), očištěnou kořenovou zeleninu (2 mrkve, 1 petržel), celou cibuli a česnek. Nezapomeňte přidat koření: bobkový list, celé pepře, nové koření a také petržel (pokud máte libeček ještě lepší). Osolíme, zalijeme studenou vodou, vše by mělo být ponořeno, a přivedeme k varu. Jakmile začne bublat, snížíme teplotu na minimum a vaříme zvolna, ideálně 6 hodin. Když máme hotový vývar, scedíme ho přes síto.
2. Příprava játrových knedlíčků:
Mezitím se pustíme do přípravy játrových knedlíčků. Játra si nameleme (osobně mám ráda mix husích a kuřecích jater, jsou chuťově intenzivní a polévce dodají to pravé kouzlo). Smícháme je s česnekem, majoránkou, strouhankou, vajíčkem a dochuťte solí a pepřem. Z této směsi vytvarujte malé knedlíčky a vařte je ve vývaru asi 5 minut.
3. Dokončení – dodáme orestovanou zeleninu a zahustíme polévku:
Na pánvi si na másle orestujeme nastrouhanou mrkev a petržel. Když je zelenina hezky zlatavá, přidáme k ní mouku a krátce restujeme, aby vznikl základ pro zahuštění polévky. Poté tuto směs přidáme do vývaru a vaříme dalších 15 minut.
Hotovo, nyní můžeme podávat polévku ideálně s čerstvými nasekanými bylinkami, já mám petrželku a pažitku.
Dobrou chuť.