Říká se jim dvojctihodné nebo moravské koláče. Jedná se o lahůdku s dvojitou náplní. První náplň je skryta uvnitř těsta, zatímco druhá se nachází na povrchu, posypaná drobenkou – žmolenkou. Na první pohled mohou vypadat jako běžné koláče, ale jakmile do nich kousnete, čeká vás milé překvapení. Uvnitř najdete tvarohovou náplň, zatímco vrchol může zdobit švestková povidla, marmeláda nebo kousky ovoce. I když se většina receptů drží tohoto osvědčeného postupu, nebojte se experimentovat. Já sama často kombinuji náplně podle své momentální inspirace, což dává každému soustu nádech nečekaného překvapení.
Pokochat se můžete i koláčky s pudinko-tvarohovým krémem, malinou a žmolenkou
I když se může zdát, že koláče s dvojí náplní jsou složitější, není tomu tak. Nejprve do těsta zabalíte tvarohovou náplň, čímž vytvoříte malé buchtičky. Na jejich vrchol pak prsty lehce promáčknete a přidáte švestková povidla. Osobně se snažím do koláčů naplnit co nejvíce náplně, což někdy způsobí, že několik koláčů praskne. Ale nebojte se, na chuti to rozhodně neubere.
Recept na Dvojctihodné koláčky se žmolenkou
Ingredience na 20 dvojctihodných koláčů
- 100 ml mléka
- 20 g čerstvého droždí
- 250 g hladké mouky
- špetka soli
- špetka muškátového oříšku
- 50 g cukru krupice
- citronová kůra
- 2 žloutky
- 50 g másla
Příprava těsta
1. Do vlažného mléka přidejte lžíci cukru a rozdrobte droždí. Na teplém místě nechte vzejít kvásek.
2. V míse prosejte mouku a přidejte sůl, muškátový oříšek, zbytek cukru a citronovou kůru. Dobře promíchejte.
3. Máslo rozpusťte a nechte zchladnout.
4. Vzešlý kvásek vlijte do mísy s moukou, přidejte žloutky a začněte zpracovávat těsto. Po chvíli přidejte rozpuštěné máslo a pokračujte v hnětení, dokud nevznikne vláčné a nelepivé těsto.
5. Těsto dejte do mísy, lehce poprašte moukou, přikryjte utěrkou a nechte kynout na teplém místě 30 – 40 minut. Poté těsto propracujte a nechte kynout dalších 30 minut.
Náplně
- 250 g tvarohu v kostce (ne vaničkový)
- 1 malé vejce
- citronová kůra
- 70 – 80 g cukru krupice
- 1 lžička kukuřičného škrobu nebo vanilkového pudinku
- švestková povidla
- skořice a rum na dochucení
Příprava náplní
1. Tvaroh smíchejte s vejcem, citronovou kůrou, cukrem a škrobem. Dle potřeby přislaďte.
2. Povidla můžete ochutit špetkou skořice a případně naředit trochou rumu. Pokud jsou povidla příliš tekutá, přidejte trochu strouhaného perníku.
Drobenka
- 50 g polohrubé mouky
- 30 g cukru krupice
- 30 g másla
Příprava drobenky
1. Mouku s cukrem dejte do mísy a promíchejte. Přidejte na kousky nakrájené, lehce změklé máslo a rukou vypracujte drobenku. Drobenku můžete připravit také v mixéru či food procesoru.
A konečně celková Příprava koláčů
- vejce na potření koláčů
- cca 30 g rozpuštěného másla + rum dle chuti
1. Troubu předehřejte na 195°C a dva plechy vyložte pečicím papírem.
2. Vykynuté těsto rozdělte na 20 kousků. Každý kousek zmáčkněte do placičky, dejte lžičku tvarohové náplně a zabalte. Spojem dolů položte na připravený plech. Nechte 15 minut kynout.
3. Do každého kousku udělejte důlek, prsty promáčkněte střed a okraje pomažte rozšlehaným vajíčkem. Naplňte švestkovými povidly a posypte drobenkou.
4. Pečte 12 – 15 minut, až budou koláče krásně zlatavé.
5. Ihned po vytažení z trouby můžete koláče pokapat máslovo-rumovou směsí, která jim dodá krásnou vůni a udrží je vláčné. Avšak díky tvarohové náplni zůstanou vláčné i bez rumu.
A koláčky jsou hotové! Užijte si lahodné dvojctihodné koláče, které vás překvapí svou chutí i texturou.