Česká kuchyně je plná skvostů, které lahodí jak oku, tak žaludku. Jedním z takových pokladů je i moravský vrabec se špenátem. U nás doma ho rádi jíme s chlupatým knedlíkem. Líbí se mi na tomto pokrmu, jak z jednoduchých surovin lze vytvořit něco opravdu chutného.
Napadlo vás někdy co se skrývá za názvem “Moravský vrabec”? Mě jo, tak jsem začala hledat, proč tento pokrm dostal název po ptákovi vrabcovi.😁 Asi vás zklamu, pokud očekáváte nějakou osvětu. Bohužel informace k odůvodnění názvu nejsou dohledatelné, aspoň mě se to nepovedlo. Pravděpodobně název po vrabcovi dostal z důvodu jednoduchosti a všednosti, jako je u nás pták vrabec.
Pokud někdo víte víc o názvu, budu ráda, když se s námi podělíte o své znalosti.
Nemusíte se tedy bát, pokrm není z vrabce, ale je připravený z vepřového masa. Většinou se používá tučnější kousek masa – jako bůček, krkovice či plec. Maso v receptu je nakrájené na kostky, které se pečou do měkka, často společně s cibulí, česnekem a kořením, jako je kmín. Výsledkem je pak šťavnaté maso, které se rozplývá na jazyku. Osobně nemám ráda tučné maso, ale v tomto jídle mi to nevadí, neboť tučné místa se vypečou a tuk se promění v křupavé sousto.
Špenát je ideálním doplňkem k moravskému vrabci, někdo má raději zelí, ale u nás vyhrává špenát. Další výhoda špenátu je jeho množství vitamínů a minerálů.
Většina typických českých jídel se podává s knedlíky. Tak ani zde není asi divu, že podáváme vrabce s chlupatými knedlíky. Chlupaté knedlíky jsou připravené ze syrových brambor, vejce a mouky, mají svou specifickou strukturu. Příprava chlupatých knedlíků je oproti ostatním knedlíků nejrychlejší a nejsnadnější. Proto je dělám nejraději.
Recept na Moravského vrabce se špenátem a chlupatým knedlíkem
Celková doba vaření včetně přípravy zabere asi 120 minut.
1. Pečené maso
Potřebné suroviny:
- 1 kg bůčku
- 6 větších cibulí (nakrájené na měsíčky)
- 8 stroužků česneku (nakrájené na plátky)
- sůl, pepř a kmín
Postup:
1. Nakrájíme si maso na kostky, o velikosti asi 3-5cm. Maso důkladně osolíme, opepříme a okmínujeme.
2. Do připraveného pekáčku dáme na dno cibuli promíchanou s cibulí a nahoru položíme maso. Vše podlijeme a dáme péct do předehřáté trouby na 180 stupňů na 90 minut.
3. V průběhu pečení maso kontrolujeme a promícháváme. Pečeme dokud není maso měkké a zlatavé.
2. Chlupaté knedlíky
Potřebné suroviny:
- 700 g syrových brambor (oškrábaných a nastrouhaných najemno)
- 300 g hladké mouky
- 1 vejce
- sůl
Postup:
1. Vymačkáme přebytečnou vodu z nastrouhaných brambor najemno. Scedíme ji přes cedník.
2. Vymačkané brambory vložíme do mísy spolu s hladkou moukou, vejcem a solí. Vypracujeme kompaktní těsto.
3. Ve velkém kastrolu přivedeme osolenou vodu k varu. Do vroucí vody vložíme vytvarované knedlíky (knedlíky tvarujeme pomocí lžící nebo pomocí navlhčených rukou). Knedlíky vaříme asi 10-15 minut.
3. Vařený špenát
Potřebné suroviny:
- 500 g mraženého špenátu
- 150 ml smetany
- 1 malou cibuli (nakrájenou najemno)
- 3 stroužky česneku (prolisovaný)
- sůl a pepř na dochucení
- 1 lžíce oleje
- 1 lžíce strouhanky
Postup:
1. Rozehřejeme si v hrnci olej a na oleji obděláme cibulku. Jakmile cibulka zesklovatí přidáme špenát. Vše přikryjeme pokličkou a snížíme teplotu, aby se cibulka nespálila. Když špenát změkne přidáme smetanu, česnek a dochutíme solí a pepřem.
2. Necháme povařit, aby se chutě propojily. Pokud bude špenát příliš tekutý zahustíme ho lžící strouhanky. Množství strouhanky přizpůsobte dle svých představ o hustotě špenátu.
Pokud použijete listový špenát jako my, tak můžete ještě rozmixovat tyčovým mixérem do hladka nebo nechat ve stavu, kterém je (jako my).
Hotovo, nyní všechny složky podáváme na jeden talíř. Nechte si chutnat!