Podzim je v plném proudu a s ním přichází i listopadová sklizeň. Listopad v České republice je měsícem, kdy se příroda postupně připravuje na zimu, ale i přesto nabízí zajímavou škálu sezonní zeleniny a ovoce. Tento měsíc je tedy ideální pro přípravu sytějších a zahřívacích pokrmů. Je to čas, kdy se kuchyně plní vůní pečených dýní, kapusty a kořenové zeleniny. Z ovoce jsou nejvíce zastoupené jablka a hrušky.
Zapojením sezonní zeleniny a ovoce je zaručená cesta, jak si pochutnat na čerstvých a zdravých potravinách, které jsou v souladu s rytmem přírody. Listopadovou úrodu využijme k přípravě pokrmů, které zahřejí tělo i duši a dodají potřebné živiny na nadcházející zimní měsíce.
Nyní uvedeme suroviny, s kterými se častěji budeme potkávat v obchodech či na trzích. Připravte si z nich chutné pokrmy, kterými se zahřejeme během chladnějších dnů.
Sezonní zelenina v listopadu
Dýně:
Dýně, jak už jsme několikrát zmínili, je královnou podzimní kuchyně. Díky své sladké a jemné chuti je ideální na přípravu polévek, pyré nebo pečených pokrmů. Dýně je bohatá na vitamín A a vlákninu.
Připravit si z dýně můžete například:
- Pečená dýně s rozmarýnem
- Plněná dýně směsí z mletého masa
- Dýňový cheesecake
- Dýňové hranolky
- Dýňové rizoto
Další inspirace naleznete v naší Dýňové kuchařce, která je plná receptů.
Kapusta:
Kapusta je další zelenina, která je v listopadu v plné sezóně. Je oblíbená pro svou univerzálnost v kuchyni. Použít ji můžeme do polévek, jako přílohu k masu nebo z ní připravit zelné saláty. Máme totiž různé druhy kapust jako je růžičková , hlávková a kadeřavá kapusta.
Naše tipy na kapustové pokrmy:
- Zapečená kapusta s klobásou
- Vepřové maso na kapustě
- Kapustové závitky plněné mletým masem
- Sytá Zeleninová kapustová polévka
- Smažené kapustové karbanátky
Cibule a česnek:
Oba tyto druhy zeleniny jsou v listopadu stále čerstvé. Česnek s cibulí jsou základními ingrediencemi mnoha českých pokrmů. Cibule a česnek mají také úžasné antibakteriální vlastnosti, které oceníme zejména v chladnějších měsících.
Vyzkoušejte tyto jejich úpravy:
Brambory:
Brambory jsou ideálním zdrojem sacharidů a energie. Lze je připravit na mnoho způsobů: vařené, pečené, smažené či v podobě kaše.
Uvedeme pár tipů na recepty
Řepa:
Červená řepa je další podzimní super potravina. Je výborná jak syrová do salátů, tak pečená nebo vařená. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které podporují imunitu.
Sezonní ovoce v listopadu
Jablka:
I když je hlavní sklizeň jablek již za námi (sklízíme červenec-listopad), listopad stále nabízí mnoho odrůd, které jsou skvělé jak k přímé konzumaci, tak k pečení nebo na výrobu moštů a kompotů.
Více inspirací na pokrmy z jablek naleznete v naší jablečné kuchařce.
Hrušky:
Hrušky jsou v listopadu stále k dispozici a jejich sladká chuť je ideální do dezertů, ovocných salátů nebo jako příloha k sýrům.
Upečte si s námi například:
Brusinky a šípky:
Tyto plody jsou typické pro podzim a často se využívají na výrobu džemů, sirupů. Dále jsou vhodné jako příloha k masu. Brusinky s šípky jsou bohaté na vitamín C, což je v chladném období velmi žádoucí.
Brusinky se hodí dokonale například k české klasice Svíčkové na smetaně. Nebo z nich vyzkoušejte upéct dezert Tvarožka.
Ořechy:
Listopad je také měsícem, kdy si můžeme vychutnat sklizeň ořechů. V tento měsíc se sklízí ořechy, jako jsou vlašské ořechy a lískové oříšky. Ořechy jsou chutné a také zdrojem zdravých tuků a bílkovin.