Pamatuji si, jak jsem jako dítě netrpělivě čekala, až babička přinese na stůl talíř plný škubánků s mákem. Bylo to jídlo, které bylo jednoduché, ale tak lahodné, že mě i po letech vždy vrátí do časů bezstarostného dětství. Dnes bych se s vámi chtěla podělit o recept na tyto škubánky, které možná mnozí z vás znají, ale možná jste je už dlouho nevařili. Je to skvělý způsob, jak si připomenout tradici a jednoduchost české kuchyně.
Mimochodem škubánky nebo také Kucmoch, jsou krásným příkladem toho, jak s málem ingrediencí lze vykouzlit opravdovou delikatesu. V dnešní uspěchané době na ně často zapomínáme, ale jakmile je jednou připravíte, budete se k nim určitě vracet.
Recept na výborné škubánky s mákem
Délka přípravy 10 minut, délka vaření 15 minut. 3 porce.
Ingredience pro přípravu
Bramborové Těsto na škubánky:
- 700 g brambor
- 1,5 hrnku vody
- 1 a 2/3 hrnku mouky
- 1/4 lžičky soli
Posyp:
- 6 lžic mletého máku
- 6 lžic moučkového cukru
- 5 lžic rozpuštěného másla
Postup přípravy
1. Brambory oloupeme a nakrájíme na malé kousky.
2. Nakrájené brambory vložíme do hrnce s takovým množstvím vody, aby zakryla pouze brambory.
3. Vodu osolíme a přivedeme k varu.
4. Vaříme asi 15 minut na slabém plameni do změknutí brambor.
5. Po uvaření slejeme 1/2 vody a zbytek necháme v hrnci s bramborami a dáme stranou ze sporáku.
6. Brambory nyní rozšťoucháme a následně druhým koncem vařečky uděláme do bramborového pyré asi 20 důlků až na dno hrnce.
7. V tuto chvíli do brambor nasypeme mouku, hrnec přikryjeme pokličkou a necháme působit s horkou párou asi 15 minut.
8. Nyní brambory s moukou rozmačkáme a dobře ji zapracujeme.
9. Jakmile získáme hladké těsto, tak pomocí 2 lžic máčeným v rozpuštěném másle tvarujeme škubánky.
10. Hotové škubánky na talíři posypeme mletým mákem, moučkovým cukrem a polejeme rozpuštěným máslem.
Tip na dochucení Škubánků
Pokud nemáte rádi mák, můžete škubánky posypat třeba skořicí nebo je podávat jen s rozpuštěným máslem a cukrem. Škubánky můžete také posypat práškem z usušených hrušek, známým jako prachanda. Můj osobní favorit je ale opečená strouhanka s máslem. Jsou mimochodem skvělé také jako sladká i slaná příloha!
Něco z historie Škubánků a Šulánků
Škubánky, známé též jako kucmoch, jsou jedinečným tradičním pokrmem české kuchyně, který se odlišuje od ostatních bramborových jídel svou specifickou a velmi jednoduchou přípravou. Škubánky se tvarují přímo na talíři z hmoty, která vznikne po speciální úpravě brambor a mouky. Proces přípravy škubánků začíná vařením oloupaných brambor. Jakmile jsou brambory měkké, část vody se slije a brambory se zasypou hrubou moukou. Pomocí druhého konce vařečky se do směsi udělají důlky, které pomohou mouce lépe propařit. Tento proces se odehrává na mírném plameni pod pokličkou po dobu 15 až 20 minut. Po propaření se směs důkladně promíchá a poté se z ní pomocí lžíce vykrajují bochánky.
A co jsou to ty Šulánky a jaký je rozdíl mezi Škubánky a Šulánky?
Škubánky a šulánky se liší především v přípravě a textuře. Zatímco Šulánky se tvarují do pravidelných válečků a vaří se ve vodě, Škubánky se formují z uvařené bramborové směsi s moukou přímo na talíři. U škubánků se mouka přidává k bramborám po jejich uvaření a nechá se propařit, což je odlišné od šulánků, kde se mouka míchá do syrového bramborového těsta. Škubánky se tradičně servírují s mletým mákem a cukrem, zatímco šulánky mohou být podávány jak naslano, tak nasladko.
Dobrou chuť s tradiční českou kuchyní.