Nakládané okurky jsou skvělý zdroj vitamínů po celý rok. Zejména vitamín K a pak také draslík a hořčík jsou hlavními hrdiny této kyselé pochoutky. Bez kyselých okurek si nedovedeme představit spoustu jídel, rizotem počínaje. Zavaříme si vlastní okurky se sladkokyselým nálevem a dalšími nezbytnými surovinami jako kopr, hořčičné semínko atd. Díky poctivému zavaření dosáhneme dlouhé trvanlivosti a charakteristické chuti. Nakládané, neboli fermentované okurky jsou velmi bohaté na probiotika, která podporují střevní mikroflóru. Zároveň nakládané okurky jsou nízkokalorické, proto si je dopřejte i když držíte dietu.
Recept na zavařované okurky
Ingredience pro přípravu
- 3 l vody
- 1 l octa
- 3 kg čerstvých okurek nakladaček
- 1 mkrev
- 1 – 2 cibule
- 4 lžíce soli
- 8 lžic cukru
- naťový celer
- kopr
- česnek
- 3 lžičky hořčičného semínka
- 2 lžičky pepře
- 2 bobkové listy
- křen dle chuti
- chilli papričky dle chuti
Postup přípravy
1. Všechnu zeleninu dobře umyjeme a cibule s mrkví si nakrájíme na plátky.
2. Vodu přivedeme k varu s bobkovými listy, octem, solí a cukrem a jakmile dosáhneme varu vložíme okurky, rychle je spaříme a opět vyndáme. Vaříme pouze do vyvaření vody.
3. Na dno sklenic dáme plátky cibule a celeru a poté vložíme okurky.
4. Mezi okurky vkládáme také cibuli a nakrájenou mrkev a navrch rozložíme zbytek celeru, česnek, hořčičná semínka, kopr a pepř.
5. Zbytek octa přivedeme k varu a nalejeme do sklenic.
6. Sklenice hermeticky uzavřeme sterilizovanými víčky a otočíme dnem vzhůru.
7. Kontrolujeme, zda netečou a přikryjeme kuchyňskými utěrkami.
8. Necháme takto do druhého dne a poté skladujeme na tmavém a suchém místě.
Jak se k nám zavařené okurky dostaly?
Nakládané okurky mají dlouhou, až více jak 2 tisíce let bohatou historii. V Evropě se ovšem rozšířily až v období středověku, tehdy lidé zjistili, že jsou okurky cenným zdrojem vitamínů i během zimy. Se zavařenými okurkami se setkáte po celém světě, avšak v závislosti na regionu se bude lišit jejich chuť.