Není až tak důležité uvařit těstoviny jako profík podle nadpisu článku. Spíše by Vám měly chutnat a zároveň by měly být uvařené do správného stavu. Těstoviny by neměly být rozvařené a ani uvařené málo. Mnoho lidí si myslí, že vaří těstoviny správně, ale není uvařit jako uvařit.
Možná se dají uvařit těstoviny ještě lépe a není špatné odhalit veškerá tajemství, která jsou s přípravou těstovin spojená. Vzhledem k tomu, že jsou těstoviny základem mnoha skvělých jídel, určitě se bude hodit, připomenout správný postup přípravy. Carbonara nebo Boloňské špagety, Pomodoro, Aglio olio e peperoncino, masové koule, těstovinové saláty – to je jen malý výčet pokrmů v rámci těstovinové síně slávy.
Z čeho se skládají těstoviny
Těstoviny jsou cenově dostupné, mají dlouhou trvanlivost a ještě k tomu mají nízký obsah tuku. Je to sice sacharid, ale ve většině případů konzumovaný s vyváženou stravou, která je zdrojem energie. Navíc si můžete vybrat celozrnné odrůdy, které obsahují více vlákniny a bílkovin a skvěle nasytí.
Těstoviny nejsou nic jiného než vejce, mouka a někdy voda, ale uvařit je al dente může být umění. Například i úprava soli, kterou přidáváte může zásadně změnit hru. Jednoduše dodržujte několik základních pravidel:
- těstoviny sice můžeme uvařit téměř v jakémkoli hrnci, ale doporučujeme použít velký hrnec. Ideální je ten vysoký přímo na špagety. Vaříme ve velkém hrnci se spoustou vody.
- používá se více soli, než si myslíte
- sledujeme čas vaření – ten hraje důležitou roli
Vaření dokonalých těstovin – jak uvařit těstoviny al dente jako profík
Samotné špagety nebo těstoviny by měly být tím posledním, co při přípravě těstovinové večeře uvaříme. Všechno ostatní, jako je omáčka atd., by mělo být připraveno před samotným dovařením těstovin. Je to z toho důvodu, že tímto způsobem následně špagety scedíme a rovnou prolijeme omáčkou a docílíme správné přilnavosti. Navíc můžeme ihned podávat.
A teď k samotnému postupu:
- Použijte velký hrnec – v našem případě naplníme hrnec na těstoviny 6 litry vody
- Vodu přivedeme k varu
- Do vroucí vody přidáme sůl – solí nešetříme, pronikne do těstovin a dodá jim chuť. Odhadem 1 polévková lžíce na 4 litry vody.
- Těstoviny potřebují trpělivost :-). Vložte těstoviny do vroucí vody. Pozor – ne dříve, než opravdu voda dosáhne bodu varu. Mohlo by se zdát, že není důležité, v jaký okamžik přidáme těstoviny do vody. Ale správným načasováním předejdete rozvařeným, kašovitým těstovinám. Přesně jde o to, co se děje se škroby v těstovinách a v jakou chvíli.
- Jakmile vložíme těstoviny do vody, zamícháme je. Je to z toho důvodu, že po vložení těstovin do vody teplota vody lehce klesne. Uvolní se škroby, které mohou zapříčinit slepení k sobě nebo přilepení na stěnu hrnce. Proto je důležité promíchat, než teplota vody opět stoupne.
- Vaříme zhruba 8-10 minut. V závislosti na druhu těstovin. Kontrolujeme a ochutnáváme již po 4 minutách. V případě, že vaříme podle návodu na obalu, doporučujeme nastavit minutku o něco méně, než je doporučeno na obalu. Naopak při vaření domácích těstovin vaříme obvykle kratší dobu a více hlídáme.
- Těstoviny by měly být al dente – tedy na skus. Správně uvařené těstoviny budou na povrch měkké a ve středu mírně pevné. (pokud máte těstoviny rádi více tuhé, vyjměte je z hrnce dříve. Stejně tak pokud budete ještě chvíli dusit v omáčce, vyjměte je ještě dříve)
- Těstoviny scedíme, krátce necháme vychladnout. Nikdy neoplachujeme, jelikož bychom přišli o škrob, který pomáhá omáčce přilnout k těstovinám. Naopak můžeme přidat trošku olivového oleje.
A rada na závěr. Voda z vaření obsahující škrob se skvěle hodí pro vaření omáček. Můžeme tedy použít na zahuštění omáčky. Dobrou chuť!
TIP: přečtěte si Velkého průvodce italských chutí – maso, uzeniny, sýry