Socialismus je charakterizován především nedostatkem zboží. To ale neznamená, že jsme si i tak nemohli pochutnat na některých dobrotách.
Pro mnohé dnešní padesátníky a starší jsou socialistické pochoutky symbolem dětství. Nabídka nebyla tak široká jako dnes, ale o to víc si lidé vážili toho, co měli.
Na čem jsme si pochutnávali za socialismu
Bonbony, oplatky nebo limonády měly své nezaměnitelné kouzlo a často se stávaly malou odměnou za běžné každodenní úspěchy. Typické byly produkty jako Pedro, Hašlerky nebo legendární Kofola. Tyto dobroty nebyly jen jídlem, byly součástí života, výletů, prázdnin i rodinných oslav.
Po roce 1989 se trh otevřel a zahraniční produkty rychle zaplavily obchody. Mnohé tradiční československé výrobky tak ustoupily do pozadí nebo úplně zmizely. Některé se ale dokázaly přizpůsobit a přežít, i když často v trochu jiné podobě. Zajímavé je, že se dnes některé značky vracejí díky nostalgii. Retro výrobky jsou opět populární a připomínají dobu, kdy byla radost i z obyčejného bonbonu.
Kvíz: Dobroty z dob socialismu
Kvíz znalostí o domácí zabijačce: Kdo ji někdy zažil, neměl by mít s 10 otázkami žádný problém
Kvíz o pokrmech staročeské kuchyně: Kuchařky s dobrou pamětí mohou získat i 8 z 10 bodů
Zdroj: Autorský text redakce Cooky.cz na základě veřejně dostupných informací z webů Facebook RetroVSrdci, ČeskáTelevize, SvětŽeny
10 komentářů
Pedro nebylo v tenkých plátcích.
Paní nebo slečna Aneta má lpravdu, Pedro neabylo v plátcích, autor zřejmě neví, o čem mluví.
Kofola nebyla nikdy kolový nápoj. Je to zažitý omyl všech novinářů. Nikdy ani nebyla zamýšlena jako náhrada Coca Coly. Kolové nápoje za socialismu byly Arokola a Citrokola. Kofola vždy, od začátku vývoje a pak při komerční výrobě byla bylinná limonáda s přídavkem kofeinu.
opravte si tu otázku…je to OPLATEK ne oplatka…
Tak určitě…..To, že mluvíte hotentotštinou neznamená, že je to OK. Použít lze oboje a oplatka je logičtější.
Tak určitě…..To, že mluvíte hotentotštinou neznamená, že je to OK. Použít lze oboje , ale ten oplatek mají jen na Moravě. Všude jinde je ta oplatka.
Sám jsi oplatek.
Odjakživa TA oplatka
To psal nějaký Moravák. Tam to mají jinak. 😀
To je fór, má to být kvíz a je tam ne jedna chyba! Pedro nebylo v plátcích, kofola není a nebyla kolový nápoj, tatranka nebyla politá čokoládou.
Pedro, vážená, máte to špatně nastudované, nebylo v tenkých plátkách, nébřž co? No co? Krychlička, víme.
No nic, jinak to sedí.