Socialismus je charakterizován především nedostatkem zboží. To ale neznamená, že jsme si i tak nemohli pochutnat na některých dobrotách.

Pro mnohé dnešní padesátníky a starší jsou socialistické pochoutky symbolem dětství. Nabídka nebyla tak široká jako dnes, ale o to víc si lidé vážili toho, co měli.

Na čem jsme si pochutnávali za socialismu

Bonbony, oplatky nebo limonády měly své nezaměnitelné kouzlo a často se stávaly malou odměnou za běžné každodenní úspěchy. Typické byly produkty jako Pedro, Hašlerky nebo legendární Kofola. Tyto dobroty nebyly jen jídlem, byly součástí života, výletů, prázdnin i rodinných oslav.

Po roce 1989 se trh otevřel a zahraniční produkty rychle zaplavily obchody. Mnohé tradiční československé výrobky tak ustoupily do pozadí nebo úplně zmizely. Některé se ale dokázaly přizpůsobit a přežít, i když často v trochu jiné podobě. Zajímavé je, že se dnes některé značky vracejí díky nostalgii. Retro výrobky jsou opět populární a připomínají dobu, kdy byla radost i z obyčejného bonbonu.

Fotografie jelita

Kvíz znalostí o domácí zabijačce: Kdo ji někdy zažil, neměl by mít s 10 otázkami žádný problém

Fotografie polévky kulajdy

Kvíz o pokrmech staročeské kuchyně: Kuchařky s dobrou pamětí mohou získat i 8 z 10 bodů

Zdroj: Autorský text redakce Cooky.cz na základě veřejně dostupných informací z webů Facebook RetroVSrdci, ČeskáTelevize, SvětŽeny

10 komentářů

  1. Kofola nebyla nikdy kolový nápoj. Je to zažitý omyl všech novinářů. Nikdy ani nebyla zamýšlena jako náhrada Coca Coly. Kolové nápoje za socialismu byly Arokola a Citrokola. Kofola vždy, od začátku vývoje a pak při komerční výrobě byla bylinná limonáda s přídavkem kofeinu.

  2. To je fór, má to být kvíz a je tam ne jedna chyba! Pedro nebylo v plátcích, kofola není a nebyla kolový nápoj, tatranka nebyla politá čokoládou.

  3. Pedro, vážená, máte to špatně nastudované, nebylo v tenkých plátkách, nébřž co? No co? Krychlička, víme.
    No nic, jinak to sedí.

Sdílejte Váš názor

Připnout na Pinterest