Cukrárny za socialismu měly své nezaměnitelné kouzlo. Ve vitrínách sice nebyl obrovský výběr jako dnes, ale některé zákusky se staly doslova legendárními.
Punčové řezy, věnečky, indiánci nebo kremrole patřily k nejoblíbenějším sladkostem v období minulého režimu a mnozí na ně dodnes vzpomínají s nostalgií.
Vzpomínáte si na retro zákusky minulého režimu?
Typické retro zákusky byly často výrazně sladké, plné máslových krémů, šlehačky nebo rumového aroma. Cukráři pracovali hlavně s dostupnými surovinami, a tak vznikaly dezerty, které byly jednoduché, ale velmi výrazné chutí. Nechyběly ani barevné polevy, želatina nebo kandované ovoce.
Retro dezerty se dnes znovu vracejí do módy. Mnoho lidí vyhledává chutě dětství a cukrárny začínají tradiční recepty znovu nabízet. Punčák nebo kremrole tak zažívají velký návrat a dokazují, že některé klasiky nikdy neomrzí.
Kvíz: Pamatujete si retro zákusky socialismu?
Kvíz o vtipných názvech českých pokrmů: Každý by měl znát alespoň 5/10. Bez chyby projdou jen experti
Vědomostní kvíz o české kuchyni: Kdo pozná 10/10 pokrmů jen podle popisu, ten má znalosti šéfkuchařů
Zdroj: Autorský text redakce Cooky.cz na základě veřejně dostupných informací z webů PrimaŽeny, ProŽeny
5 komentářů
akorát, že špička neměla tvar válce, ale kužele.
Uvnitř rakvičky nebylo nic, ta šlehačka byla na rakvičce.
Existovaly i rakvičky plněné, se šlehačkou na vrchu ale, klasická rakvička je ta jak říkáte
Přesně – rakvička byla uvnitř prázdná a tak je tomu dodnes. Jinak ty “socialistické” (nevím proč se to pořád opakuje) zákusky se dělají dodnes.
Štafetka není váleček ale hranolek, špička není válec ale kužel.