Kuchyně socialismu sice nepůsobila nijak pestře, nicméně chtělo to hodně velkou fantazii, abyste dokázali uvařit lahodný pokrm i z mála dostupných surovin.
Kuchyně za socialismu byla především praktická. Vařilo se z dostupných surovin, které nebyly vždy pestré, ale zato dokázaly zasytit celou rodinu. Luštěniny, brambory, mouka a maso v omezeném množství tvořily základ jídelníčku, který si mnozí pamatují dodnes.
Co se vařilo za socialismu?
Velkou roli hrály školní jídelny a závodní stravování, kde vznikaly typické pokrmy jako čočka s párkem, knedlíky s vejcem nebo sladké klasiky typu buchtičky se šodó. Některá jídla byla milovaná, na jiná lidé dodnes s hrůzou vzpomínají jako nepoživatelné utrpení, ale všechna dohromady tvořila obraz doby, kdy se neplýtvalo a vařilo se jednoduše.
Běžné byly i bufety, kde jste si mohli dát jednoduchá jídla jako párek s chlebem, vepřenky s cibulí či klasiku v podobě chlebíčku a sníst si je tzv. na stojáka. Vedle jídel byly i typické druhy pití, například kakao v prášku, které milují děti dodnes. A nelze zapomenout ani na sladkosti, které byly překvapivě rozmanité.
Kvíz: Retro kuchyně socialismu
Kanadské řezy Nanaimo s kakaovo ořechovým korpusem, krémem a poctivou čokoládovou vrstvou
Retro kvíz na téma jak se šidilo v obchodech za socialismu: Zákeřné praktiky si dnes pamatuje málokdo
Zdroj: Autorský text redakce Cooky.cz na základě veřejně dostupných informací z webu MagazínRecepty, BleskProŽeny, YouTube Retro
5 komentářů
opravdu kvíz pro pamětníky, dneska už na buchtičky se šodó, žemlovku, segedýn, čevabčiči, dršťkovku ani lentilky nenarazíte …..
To nad není pravda….vždyť to jsou jídla co se běžně dnes vaří doma v restauraci.
Toto je pro starší ročníky?
Tak zaprvé v jídelně nikdy žádný segedin nebyl se smetanou. Za druhé Tang barvil jazyk taky a je to absolutně to stejný co Vitacit. Takže otázka co barvilo jazyk a mělo kyselou chuť jsou 2 odpovědi správně. kakaový prášek jako nápoj. Už vidím jak pamětník sypal granko..
Co je to za blábol ? Všechno uvedené jsou docela normální jídla. Proč ten minulý čas ? Vše co v tom testu je se normálně vaří a jí i dnes, dokonce ani Kofolu nám CocaCola nedokázala vzít.